اطلاعات عمـــــومي - خواص گیاهان و میوه ها

 


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

فواید یک فنجان گل‌گاوزبان

برای تقویت اعصاب و ایجاد آرامش روانی بهتر است از گیاهان آرام‌بخشی چون گل‌گاوزبان، سنبل‌الطیب كه اثرات سودمندی دارند استفاده كنیم.

این روزها برخی افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمركز، كم‌خوابی یا بی‌خوابی ناشی از تغییر فصل رنج می‌برند. بروز این علائم حتی به میزان ناچیز می‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثیر قرار داده و عملكرد طبیعی مغز را مختل كند.

گل‌گاوزبان
گل‌گاوزبان گیاهی است خودرو كه اغلب در دامنه كوه‌های البرز می‌روید و در حال حاضر نیز به شكل صنعتی كشت می‌شود. این گیاه دارای گونه‌های زیادی است و به دلیل خواص دارویی فراوان و گل‌های زیبا، بسیاری از خانواده‌ها آن را در باغچه‌هایشان می‌كارند. برگ‌ها و گل‌ها بخش‌های مصرفی این گیاه را تشكیل می‌دهند.

گل‌گاوزبان به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و كلسیم بسیار ادرارآور بوده و با تحریك بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و برای درمان ناراحتی‌های اعصاب به كار می‌رود.

جوشانده و دم‌كرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت كرده و بسیار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می‌تواند حواس‌پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطانی
منیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دلیل دارا بودن «آلكوالویید» می‌تواند ضد حساسیت، ضد‌روماتیسم و ضد التهاب باشد.

این گیاه باعث كاهش تب در بیماری‌هایی چون سرخك، مخملك، آبله و كهیر می‌شود.
در برخی كشورها برگ‌های تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقادیری ویتامین C داخل سالاد می‌ریزند. گل‌های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده شود و با آب‌لیمو و شكر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار نشاط‌انگیز و خنك‌كننده است.

تصفیه‌كننده خون
گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درمانی فوق تصفیه‌كننده‌خون، ضداسپاسم، محرك غدد آدرنال، مقوی قلب و عروق، نرم‌كننده مجاری تنفسی، خلط‌آور، شیرافزا و مسهل بوده، ولی به دلیل دارا بودن آلكوالویید برای زنان باردار و كودكان مضر است.

دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطیب و لیموعمانی یك نوشیدنی نشاط‌آور و آرام‌بخش است كه استفاده از آن به جای چای و قهوه در مجالس عزاداری برای ایجاد آرامش درونی توصیه می‌شود.

‌ سنبل‌الطیب
این گیاه اعصاب را آرام می‌كند و ضدسرگیجه و تپش قلب است. كسانی كه به خوردن قرص‌های شیمیایی آرام‌بخش عادت كرده‌اند بهتر است به سراغ سنبل‌الطیب بروند. این گیاه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوی قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهای یكطرفه، اختلالات زمان یائسگی، سكسكه‌های مداوم، بی‌خوابی، خستگی و بیماری‌هایی را كه منشأ عصبی داشته باشند، تسكین می‌دهد.

این گیاه نیز گونه‌های زیادی داشته و انواع وحشی آن خاصیت بیشتری نسبت به پرورش یافته آن دارند و معمولا در دامنه كوه‌های البرز یافت می‌شود.

جلوگیری از سفید شدن مو
سنبل‌الطیب به دلیل دارا بودن منگنز از سفید شدن مو جلوگیری می‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخی چشم را از بین می‌برد و مقوی معده و كبد است.

گربه‌ها این گیاه دارویی را بی‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بی‌قرار می‌شوند به همین دلیل این گیاه علف گربه نیز نامیده می‌شود. این گیاه در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و مصرف بیش از اندازه و طولانی‌مدت آن می‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

متخصصان طب گیاهی توصیه می كنند برای استفاده از خواص درمانی گل گاو زبان و سنبل الطیب بویژه ایجاد آرامش و نشاط حداقل هفته ای 3 بار این دو گیاه را دم كرده و به جای چای نوش جان كنید.

چند توصیه
ـ اگر در حال مصرف داروهای شیمیایی اعصاب هستید و قصد استفاده از گیاهان دارویی را دارید حتما پزشكتان را در جریان بگذارید، چرا كه تداخل دارویی ممكن است به ضررتان باشد.

ـ برای خرید گیاهان دارویی به عطاری‌هایی بروید كه محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گیاهان باید به صورت كاملا خشك در بسته‌های بهداشتی پلمب شده و دارای اسم، نشانی، تاریخ مصرف و دیگر مشخصاتباشند.
ـ بعد از باز كردن بسته گیاه دارویی، بلافاصله آن را درون یك شیشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداری كنید.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

بابونه خاصيت ضدعفوني كنندگي دارد و باعث دفع سموم از طريق زياد كردن ترشح شير، عرق و ادرار مي شود.
ـ مقوي معده و مسكن دردهاي آن بوده و براي زخم معده مفيد است و جوشانده آن التهاب معده را از بين مي برد.
ـ دم كرده بابونه براي قطع انواع تب، گريپ و مالاريا بسيار مفيد است.
ـ دم كرده گل بابونه را به صورت كمپرس و به عنوان ضدعفوني كننده و التيام بخش زخم؛ مي توان روي زخمها و حتي دملهاي پا قرار داد.
ـ دم كرده آن (10 تا 20 گرم گل بابونه در يك ليتر آب) براي افرادي كه مبتلا به سوءهاضمه و ناراحتي هاي گوارشي هستند مفيد است. بابونه كيسه صفرا را باز مي كند و آبريزش بيني را از بين مي برد.
ـ بابونه دارويي است مقوي و تب بر، ضمن آنكه باعث تقويت اعصاب مي شود.
ـ براي آنكه كرمهاي موجود در بدن توسط بابونه از بين بروند، مي توانيد يك قاشق سوپخوري از برگ وگل خشك آن را در يك فنجان آب به مدت پنج دقيقه بجوشانيد. پس از پنج دقيقه ديگر آن را صاف كنيد و همه روزه صبح و شب نيم ساعت قبل از غذا، يك قاشق مرباخوري از آن را بدون اينكه شيرين كنيد بنوشيد.
ـ بابونه براي التيام زخم دهان بويژه پس از كشيدن دندان مفيد است. براي اين منظور جوشانده غليظي از گل بابونه تهيه كنيد و روزي چند مرتبه در محل زخم حاصل از كشيدن دندان بماليد.
ـ چنانچه مقداري از گل بابونه را بجوشانيد و آب صاف شده آن را با كمي سركه كهنه و يا آبليمو بر روي صورت بماليد، اثر نيكويي در رفع تيرگي پوست و روشن شدن رنگ آن دارد.
ـ چنانچه سه مثقال از گل بابونه را در نيم ليتر آب به مدت 10 دقيقه دم كرده و آب صاف شده آن را با چهار قاشق مرباخوري عسل شيرين كنيد و بعد از هر وعده غذا يك فنجان ميل كنيد در درمان امراض دماغي بويژه در رفع سردردهاي عصبي مؤثر است.
ـ تنگي نفس و يرقان را درمان مي كند ضمن آنكه براي درد سينه و كبد مفيد است.
ـ اثر قاطعي در خرد كردن سنگهاي مثانه دارد و باعث دفع عفونت سودا و بلغم و تبهاي عفوني و قولنج روده مي شود.
ـ از گل بابونه در دفع سنگ كليه استفاده مي شود؛ براي اين منظور صبح، ظهر و شب هر بار يك قاشق غذاخوري گل بابونه را در دو استكان آبجوش دم كرده و با كمي شكر ميل كيند.
شايان ذكر است كه تا دفع سنگ اين كار را هر روز ادامه دهيد.
ـ بخور پخته بابونه با سركه جهت رفع آبريزش بيني مؤثر است.
ـ جوشانده گل بابونه به شكل محلول و كمپرس براي درمان ورمهاي ملتهب چشم نافع است.
ـ جهت درمان بي اشتهايي و ميل به غذا پيدا كردن بايد هر روز يك ساعت قبل از غذا، حدود دو گرم (نصف قاشق چايخوري) از پودر بابونه را ميل كنيد.
ـ جويدن و مزمزه كردن آن درد دندان را تسكين مي دهد ضمناً در درمان جوشهاي دهان، سرماخوردگي كودكان و آسم مي تواند مفيد باشد.
ـ براي رفع زكام، بهترين دارو خوردن چند استكان دم كرده گل بابونه است.
ـ براي تسكين درد كمر و تقويت آن؛ پنج ـ شش عدد يا بيشتر زرده تخم مرغ را با زيره كرماني و گل بابونه ساييده شده خمير كرده، بر پارچه آب نديده بماليد، سپس آن را گرم كرده بر كمر بچسبانيد و بگذاريد بماند تا درد كمر ساكت شود.
ـ براي تقويت موي سر و جلوگيري از ريزش آن گل بابونه را بجوشانيد. در اين آب، حنا را خيس كنيد، سپس بر سر بماليد. (اگر موهاي شما داراي رنگهاي شيميايي است احتمال دارد باعث تغيير رنگ مويتان نيز بشود).
ـ با گلهاي بابونه مي توان موي سر را به رنگ طلايي در آورد، به ويژه اگر با گل ريواس مخلوط شود.
ـ براي درمان نفخ شكم، پيش از غذا، يك فنجان از دم كرده گل بابونه همراه با نبات بنوشيد.
ـ جوشاندن گل و برگ بابونه در اتاق، هواي اتاق را ضدعفوني مي كند و حشرات، مگس و پشه ها را فراري مي دهد.
ـ گاهي بي جهت عضلات دست و پاي ما پيچيدگي پيدا مي كنند و دچار درد شديدي مي شوند، به منظور درمان توصيه مي كنيم مقدار 10 تا 40 گرم گل و ساقه هاي بابونه را در يك ليتر آب جوش به مدت پنج دقيقه بجوشانيد، سپس خنك كنيد و از آن كمپرس و مرهم تهيه كنيد و بر روي موضع آسيب ديده بگذاريد.
ـ ضماد روغن بابونه براي درد كمر و نقرس مفيد است.
ـ چكاندن روغن بابونه شيرازي در بيني و ماليدن آن به پيشاني جهت رفع سردرد ميگرني و يكطرفه مفيد است.
ـ روغن بابونه ورم را فرو مي نشاند و زخمهاي چركي و آبكي را خشك مي كند.
ـ ترك پوست كه بر اثر سرما باشد، با اين روغن معالجه خواهد شد.
ـ ماليدن اين روغن بر ناحيه اي كه درد مي كند باعث تسكين فوري مي شود.
تذكر
1ـ استفاده از گل بابونه براي زنان آبستن جايز نيست زيرا ممكن است سبب سقط جنين شود.
2 ـ خوردن مقدار زياد آن سبب استفراغ مي شود.
3ـ بابونه را نبايد با گردو، پسته، گنه گنه، تانن، همچنين ژلاتين، سولفات آهن، املاح مس و يا سرب دار مصرف كرد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

بادنجان

به‌طور کلی، 100 گرم بادمجان، 5/6 گرم فیبر، 245 میلی‌ گرم پتاسیم و 104 میلی ‌گرم اسید فولیک دارد.

 بنابراین فیبرش به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک کرده و پتاسیم و اسید فولیک اش از بروز فشار خون و بیماری‌ های قلبی‌ عروقی جلوگیری می ‌کند.

 

در ضمن، یادتان باشد که این سبزی یک پایین ‌آورنده کلسترول نیز شناخته شده است؛ البته به شرطی که سرخ‌ شده میل نشود.

 

طب سنتی، طبیعت این سبزی را خشک و گرم می ‌داند و آن را یکی از کم ‌کالری‌ ترین مواد غذایی معرفی می ‌کند. پس این سبزی برای کسانی که چاق هستند غذای کم‌ انرژی محسوب می ‌شود و یک انتخاب مناسب است.

 

به علاوه، این سبزی برطرف ‌کننده یبوست است.

 

در ضمن، وقتی بادمجان را پوست می‌ کنید و نمک می ‌زنید، بعد از مدتی، آبی روی آن جمع می‌ شود که مالیدن این آب به پوست کسانی که زیاد عرق می ‌کنند، توصیه شده است.

 

 

 

بادمجان را به 3 روش می ‌پزند؛

اول به طریق سرخ کردن: که از نظر علم تغذیه این روش چندان توصیه نمی ‌شود زیرا هر چیزی که طی سرخ شدن زیاد حرارت ببیند اکثر ویتامین‌ هایش را از دست می ‌دهد و به دلیل مصرف روغن پُرکالری ‌تر خواهد شد.

 

 دومین روش، آب ‌پز کردن است: که به‌ عنوان مناسب ‌ترین روش شناخته شده است؛ مخصوصا وقتی که با سبزیجات دیگر مخلوط می ‌شود.

 

 

آخرین روش، کبابی یا تنوری کردن است: که در شهرهای شمالی بیشترین کاربرد را دارد. ولی چه بهتر که در این روش، بادمجان، در حرارت مستقیم آتش نباشد زیرا تماس با آتش باعث از بین رفتن ارزش غذایی آن شده و زمینه تشکیل ترکیبات سرطان ‌زا را در آن فراهم می‌ آورد.

 

به‌ طور مثال، آتش زغال 700 درجه و آتش گاز 1000 درجه حرارت دارد، در حالی که بهترین حرارت برای پخت غذا 150 درجه است. پس چه بهتر که برای کباب کردن بادمجان در حرارت آتش، پوست آن بعد از کباب شدن کاملا جدا شود یا بادمجان‌ ها را در کاغذ آلومینیوم در فر قرار دهید تا کاملاً مغزپخت شود؛ به این ترتیب، حرارت به طور غیر مستقیم موجب پخته شدن این سبزی می‌ شود.

بادنجان 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

درخت انگور را "تاک" یا "مو" نیز می‌گویند. برگ مو دارای ساکاروز، لوولز(Levulose)، اینوزیت(Inosite)، کوئرستین، کاروتن، اجسام تانیک، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکوربیک اسید، پتاسیم، آهن و سیلیکون است.

 * برگ مو قابض است.

 * دم کرده برگ های جوان مو، اسهال خونی را برطرف می کند.

 * برای خونریزی ها مفید است.

 * در رفع نقرس و زردی موثر است.

 * استفراغ را برطرف می کند.

 * در رفع اختلالات گردش خون(مربوط به دوران بلوغ و یائسگی) موثر است.

 * هنگامی که پوست صورت قرمز و ملتهب است، خوردن دم کرده برگ مو مفید است.

 * گرد برگ های جوان و خشک شده مو، در رفع خونریزی های بینی و رحم موثر است.

 * از دم کرده برگ مو می توان برای شستشوی چشم در ورم ملتحمه استفاده کرد.

 * دم کرده برگ مو برای رفع واریس مفید است.

 * برگ درخت انگور، برونشیت‌های مزمن را معالجه می‌کند.

 * برگ درخت انگور، برای زکام و عفونت‌های روده، ضد عفونی کننده گران بهایی است. برای این کار می توان می‌توان چهار گرم برگ خشک مو را در یک لیوان آب‌جوش دم کرده و دو تا سه فنجان در روز تناول نمود.

 * برگ مو اشتها‌آور ، مقوّی، ضد اسهال، ادرارآور و ضد خماری است.

 * برگ مو به دو طریق ذیل در معالجه اسهال، اسهال خونی، استفراغ، زخم معده و خونریزی معده مفید است:

 الف- 30 گرم برگ جوان مو را به‌ صورت تازه یا خشک کرده در یک لیتر آب می‌جوشانند و پس از صاف کردن، مانند چای روزی یک تا سه استکان می‌نوشند.

 ب- گرد برگ‌های جوان و خشک کرده مو را روزانه به مقدار 4 تا 5 گرم با عسل یا شربت قند مخلوط کرده و مصرف می‌کنند.

 * جوشانده برگ مو به صورت فوق، حافظ جنین است و از سقط آن جلوگیری می‌کند.

 * استفاده از گرد نرم برگ مو به طور موضعی، خونریزی را بند می آورد.

 * جوشانده برگ مو، سرمازدگی دست و پا را درمان می‌کند. برای برطرف کردن سرمازدگی دست و پا، جوشانده برگ مو را تهیه کرده و دست و پا را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید.

 * از پیچک‌های مو، در اثر کوبیدن و فشار، شیره‌ای استخراج می‌کنند که مصرف 30 تا 60 گرم آن در روز، خونریزی‌های داخلی مانند اسهال خونی، اخلاط خونی، خونریزی رحمی و بواسیر را درمان می‌کند.

 * شاخه‌های تازه و نازک مو، تمامی خواص برگ مو را دارند و حتی بهتر از آن است.

 * شاخه تازه مو، بواسیر را درمان می‌کند. برای این کار باید خاکستر چوب مو یا خاک اره چوب مو را به‌صورت تمیز به دست آورد و در سرکه خمیر کرد و پس از اجابت مزاج در محل بواسیر مالید.

 * اگر خاکستر چوب مو را در سرکه حل نموده و در محل ورم غدد و گزش حشرات بمالند، آن را معالجه می‌کند.

 طرز تهیه دم کرده برگ مو

برای تهیه دم کرده برگ مو، مقدار 15 تا 20 گرم برگ مو را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند.

 خواص شکوفه های انگور

* شکوفه انگور تقویت کننده قلب و معده است.

 * شکوفه انگور، بهبود دهنده ی استفراغ، آروغ و سکسکه است.

 * شکوفه انگور، ترش کردن غذا در معده را درمان می‌کند.

 برای موارد فوق می‌توان 10 گرم از گرد شکوفه انگور را با کمی آب خورد و یا آن را جوشاند و بعد از هر وعده غذایی، نیم تا یک استکان، مانند چای نوشید.

 خواص اشک مو

- شیره بهاری مو(اشک مو) به مقدار یک قاشق قهوه‌خوری صبح ناشتا برای دفع سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا مفید و موثر است.

 - کمپرس زخم‌ها با شیره بهاری(اشک مو) باعث التیام سریع زخم‌ها می‌شود.

 - اگر چشم قرمز شده و یا مژه‌ها ورم کرده باشند، با ریختن اشک مو در چشم، خیلی زود ورم مژه و قرمز شدن چشم معالجه می‌شود.

 - اشک مو، زگیل را درمان می‌کند و به دفعات باید بر روی زگیل مالیده شود.

 - اگر اشک مو را بر روی تب‌خال بمالند، آن را مداوا می‌کند.

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

نام علمی گیلاس (Prunus avium) و از خانواده ی (Rosaceae) می باشد. درخت گیلاس بدون خار و دارای میوه ی گوشت‌ دار و محتوی یک هسته است.

 

گیلاس میوه ی کوچک، گرد و ملین است که در هنگام چیدن به رنگ قرمز یا سیاه می‏ باشد و دارای یک هسته است. در واقع در طبیعت سه نوع گیلاس به رنگ‏ های قرمز، سیاه  و زرد یافت می ‏شود.

 

گیلاس ‏ها را همیشه رسیده می ‏چینند زیرا پس از چیدن به خوبی رشد نمی ‏کنند و شما می ‏توانید آن را تنها 1 تا 3 روز به خوبی نگهداری نمایید.

 

استفاده از گیلاس:

 

گیلاس‏ ها را بهتر ا‏ست تازه‏ تازه پس از چیدن از درخت تناول کرد.

 

اغلب از گیلاس، مربا و یا ژله درست می‏ کنند زیرا نمی ‏توان آن را به صورت تازه ذخیره و نگه ‏داری کرد، ولی می ‏توان آن ها را فریز کرد؛ البته بهتر است که اول هسته ‏های آن در آورده شود.

 

فواید گیلاس:

 

بر طبق آخرین و بهترین اخبار به دست آمده مشخص گردیده که گیلاس‏ ها منبع غنی آنتی ‏اکسیدان‏ ها هستند.

 

گیلاس ‏ها غذای متداولی در عصر حجر بوده‏ اند و باستان‏ شناسان بقایای هسته‏ های گیلاس را در بسیاری از غارها و صخره‏ های مسکونی ما قبل تاریخ یافته ‏‏اند.

 

گیلاس شیرین (Prunus avium) یک میوه فصلی است  که امروزه به غیر از مصرف تازه ی آن، می ‏توان به خوبی از میوه ی خشک آن و یا به صورت آب میوه استفاده کرد.

 

گروه‏ های گیاه شناختی زیر مجموعه درخت ‏های گیلاس شامل: درختان آلو، هلو، بادام و زرد‏آلو است و نه تنها از میوه درخت گیلاس، بلکه از شکوفه‏ ها و چوب آن نیز استفاده می‏ گردد.

 

برای این که ارزش این گیاه را بدانیم کافی است بگوییم تمام قسمت ‏های این میوه یعنی: گوشت، دم، هسته، برگ و ساقه ی آن در طب و صنعت استعمال دارد.

 

همه ی ما از مصرف گیلاس تازه در یک روز گرم تابستانی لذت می‏ بریم؛ این میوه دارای چربی کم و فیبر زیاد است و اگر شما درمان های گیاهی را قبول داشته باشید، بدانید که گواتر مزمن با خوردن گیلاس تا حد زیادی کنترل می‏ شود و همچنین مانند یک عامل تخلیه و زهکشی در مجاری ادرار و لوله‏ های هاضمه کار می‏ کند و سنگ‏ ها را از بین می‏ برد و مصرف آن در حد مناسب به مبتلایان به دیابت و ورم مفاصل توصیه می ‏شود زیرا میوه‏ ای است که نشاسته ی کمی دارد و قندش برای افراد دیابتی زیان بار نیست(البته باز هم تاکید می شود که اگر به میزان توصیه شده توسط متخصص تغذیه مصرف شود).

 

گیلاس همچنین مسکن اعصاب بوده، ملین است، خون را پاک و معده را نیز تمیز می ‏کند و جوشانده ی دم گیلاس برای دفع سنگ‏ های مثانه و تمیز کردن مجاری ادرار در طب تجربی مصرف دائم دارد.

 

ارزش تغذیه‏ ای گیلاس:

 

هر 100 گرم گیلاس (حدود 14عدد گیلاس متوسط) دارای این ترکیبات است:

 

انرژی                                     72/06کیلو کالری

 

رطوبت                                    80/74گرم

 

کربوهیدرات                           16/60گرم

 

پروتئین                                  1/21گرم

 

چربی                                    0/69 گرم

 

فیبر                                      1/87 گرم

 

کلسیم                                 14/71 میلی ‏گرم

 

فسفر                                  19/12میلی ‏گرم

 

آهن                                     0/38 میلی ‏گرم

 

پتاسیم                                223/5 میلی ‏گرم

 

فلوئور                                   25میلروگرم

 

منیزیوم                                11/76میلی ‏گرم

 

 ویتامین آ                             21/47 میلی گرم

 

ویتامین ث                           7/06میلی ‏گرم

 

 

اسید فولیک                          4/12 میلروگرم

 

و دیگر مواد معدنی ...

 

راهنمایی ‏های تغذیه ‏ای:

 

چربی اشباع شده در گیلاس بسیار کم است. کلسترول ندارد (مانند سایر گیاهان)، سدیم ندارد، فیبر خوراکی بالایی دارد، از ویتامین C بالایی برخوردار است.

 

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

روغن زیتون جزو روغن‌های مغذی است که برحسب تصادف در کشورهای مدیترانه‌ای نیز مصارف بسیار دارد.اما اینکه چه‌قدر،چندبار و چه نوعی از آن مصرف شود،بین افراد بسیار متفاوت است.خیلی‌ها اصلا از روغن زیتون خوش‌شان نمی‌آید و در عوض بعضی‌ها دوست دارند به جای سس روی سالاد خود روغن زیتون بریزند...مدام می‌شنویم که در رژیم غذایی خود روغن زیتون را جایگزین سایر روغن‌ها کنید. مزایا و خواص آن را هم زیاد شنیده‌‌ایم اما چه رازی در این روغن نهفته است که سبب شده روی مصرفش این قدر تاکید شود؟

زیتون و قلب
نقش روغن زیتون در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی از مدت‌ها پیش اثبات شده است. بیماری‌های قلبی به طور عمده در اثر واکنش اکسیژن در بدن و رادیکال‌های آزاد و وجود کلسترول بد ایجاد می‌شود اما دانشمندان پرتغالی دانشگاه پورتو به تازگی دریافتند که در روغن زیتون نوعی آنتی اکسیدان وجود دارد که سلول‌های قرمز خون را از صدمه دیدن محافظت می‌کند.به گفته این محققان روغن زیتون دارای نوعی ماده به نام DHPEA-EDA است که نقش مهمی در محافظت از سلول‌های خونی که مستعد آسیب‌های اکسیداتیو هستند،دارد.دانشمندان قبلا اثر محافظتی روغن زیتون روی قلب را کشف کرده بودند اما اکنون دلیل این حفاظت را بهتر درک می‌کنند.به این ترتیب که مصرف 25 سی‌سی یعنی 2 قاشق غذاخوری روزانه به مدت 1 هفته سبب کاهش چشمگیر کلسترول و افزایش آنتی‌اکسیدان‌های خون می‌شود. 

نقش حفاظتی از معده
روغن زیتون تنها روغنی است که توسط معده بسیار خوب تحمل می‌شود.در واقع روغن زیتون عملکرد محافظتی برای معده داشته و این ارگان را از زخم و التهاب محافظت می‌کند.این روغن سبب افزایش ترشح صفرا و هورمون‌های لوزالمعده می‌شود و بهتر از هر دارویی از این دو عضو محافظت می‌کند در نتیجه می‌تواند از تشکیل سنگ‌های صفراوی نیز جلوگیری کند.

راز زیبایی زیتون
اگر به دنبال ماده طبیعی برای زیبایی و شادابی پوست خود هستید،بدانید که روغن زیتون از دیر باز برای حفظ شادابی و طراوت پوست موثر بوده و هم‌اکنون در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد اما اگر می‌خواهید طبیعی‌ترین و بهترین کرم و ماده آرایشی را برای طراوت پوست خود انتخاب کنید،می‌توانید روغن زیتون به پوست خود بمالید.روغن زیتون مانع از خشکی پوست شده و رطوبت کافی را به پوست می‌رساند.امروزه در بسیاری از شامپوها،روغن‌های حمام، لوسیون‌ها،صابون‌ها،روغن‌های ماساژ و روغن‌های ناخن و حتی برای درمان بیماری‌های ناخن از روغن زیتون استفاده می‌شود.این روغن به دلیل داشتن پلی‌فنول‌ها از آسیب‌های پوستی که ممکن است در مواجهه با نور خورشید ایجاد شود،جلوگیری می‌کند.پوست وقتی صدمه می‌بیند که سلول‌هایش تخریب شوند بنابراین پلی‌فنول‌های موجود در کرم‌های ضدآفتابی که از روغن زیتون تهیه می‌شوند،می‌توانند مانع از آسیب‌های پوستی شوند.در یونان باستان،مصر و روم از این ماده برای زیبایی پوست زنان استفاده می‌شد بنابراین نرمی پوست و حفظ خاصیت ارتجاعی آن و از بین بردن خشکی پوست و مو از دیگر خواص روغن زیتون است. 

 در پخت ‌و‌ پز
روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز است.این روغن با بوی قوی می‌تواند برای سرخ کردن و پختن ماهی و سایر مواد غذایی بودار مورد استفاده قرار گیرد.بنابراین به جای استفاده از کره و روغن‌های جامد می‌توانید از روغن زیتون برای پخت و پز استفاده کنید حتی می‌توانید در تهیه کیک از این روغن بهره ببرید.بهتر است از حرارت دادن زیاد روغن زیتون پرهیز کنید و برای استفاده از حداکثر مزایای این روغن خوش‌مزه با حرارت ملایم و به تدریج غذاها را آماده کنید.حرارت دادن زیاد روغن زیتون بوی آن را از بین می‌برد بنابراین اگر طعم روغن زیتون را نمی‌پسندید،می‌توانید از نوع ارزان‌تر و روشن‌تر روغن زیتون استفاده کنید.خوب است بدانید که حرارت دادن زیاد نه تنها به روغن زیتون بلکه به همه مواد غذایی سبب کاهش مواد مغذی موجود در آن می‌شود.سرخ کردن هم بدترین نوع آماده کردن غذا است.پس اگر با روغن زیتون قصد آماده کردن غذا را دارید آن را به آرامی بپزید.مصرف این روغن روی انواع سالاد بهترین راه لذت بردن از طعم آن و رسیدن به مزایای مفیدش است.بسیاری از ما نمی‌دانیم که روغن زیتون را در کجا نگه داریم اما آنچه مسلم است،این است که گرما و قرار دادن همه مواد خوراکی در محیط پرحرارت واکنش‌های شیمیایی را افزایش داده و سبب تخریب مواد غذایی می‌شود بنابراین بهتر است روغن زیتون در ظرف شیشه‌ای در کابینت در فضایی خنک، سرد و تاریک قرار داده شود و هر روز پس از استفاده مجددا در جای خود قرار بگیرد.می‌توانیم روغن زیتون را در یخچال قرار بدهیم اما قرار دادن طولانی ‌مدت آن در یخچال ممکن است سبب تشکیل کریستال‌هایی در روغن شود که البته با گذاشتن آن در محیط آشپزخانه دوباره شکل این مایع به حالت اولیه برمی‌گردد.
انواع روغن زیتون
روغن زیتون برحسب خالص بودن و کیفیت دارای چند نوع است.روغن زیتون سرد یا بکر یا مادر که با فشار زیاد از زیتون‌ها خارج می‌شود و این روغن از نظر کیفیت بهترین نوع روغن زیتون است. نوع دیگر روغنی است که وقتی در اثر فشار زیاد مقداری از روغن زیتون گرفته شد،میوه‌ها را با آب مخلوط کرده و آنها را دو بار تحت فشار قرار می‌دهند تا روغن آن خارج شود.این روغن از نظر کیفیت پایین‌تر از روغن نوع اول است و پس از تصفیه به مصرف خوراکی می‌رسد.
خرید روغن زیتون
وقتی می‌خواهید روغن زیتون بخرید،اگر قصد دارید نوع با کیفیت آن را تهیه کنید،اولین روغنی که در اثر فشار از زیتون خارج می‌شود،مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین آن است.این روغن بدون حرارت دادن یا اضافه کردن ماده شیمیایی تهیه شده و دارای طعم و مزه قوی است.رنگ آن هم همان‌طور که گفته شد سبز یا زرد تیره است.روغن زیتون‌هایی که رنگ‌ روشن‌تر دارند،روغن‌هایی با کیفیت پایین‌تر هستند که تصفیه شده و دارای کیفیت روغن زیتون اولیه یا خام نیستند. تفاوت روغن زیتون‌هایی که نام بردیم در میزان اسیدیته آنها است که روی مزه آن اثر می‌گذارد نه روی مواد مفید و مغذی‌اش.روغن زیتون با اسیدیته پایین‌تر مثل همان روغن‌های با کیفیت بالا دارای آنتی‌اکسیدان‌های بیشتر است.بنابراین نقش این نوع روغن زیتون‌ها در پیشگیری از بیماری‌هایی که نام بردیم،بسیار بیشتر است اما روغن زیتون در کل از هر نوعی که باشد،در کنار بسیاری از روغن‌های دیگر مثل کانولا، روغن ذرت و سویا در مقایسه با روغن جامد نقش حفاظتی دارد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

میوه ها و سبزیجات ویتامین ها و مواد معدنی را در بر دارند که در هیچ گونه از مکمل ها یافت نمی شوند. در هر یک از میوه های و سبزی ها با رنگ ها مختلف خواص و مزایای متفاوتی نهفته است، در این مقاله قصد داریم تا چیزهای بیشتری در این مورد یاد بگیریم.
باید بدانید که لازم است بطور روزانه حداقل ۵ وعده میوه و سبزی استفاده کنید.
این روزها به ویژه برای جلوگیری از سرطان پیشنهاد می شود که ۸ تا ۱۳ وعده میوه و سبزی استفاده شود. منظور از هر وعده عبارت است از یک فنجان میوه و سبزی خام یا ۲/۱ فنجان میوه و یا سبزی طبخ شده.
برای جلوگیری از بیماری های مزمن، مصرف میوه و بالاخص سبزی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. سبزی ها حاوی مواد ضد اکسنده، مواد معدنی، و فیتو کمیکال ها می باشند که میزان آنها نیز تثبیت شده است و برای بدن مفید می باشند و شکر موجود در آنها نیز متعادل بوده و انرژی بیشتری را برای بدن فراهم می آورند و بجز همه این موارد، سیستم ایمنی بدن را نیز ارتقا می بخشند.
رنگ هایی که در سبزیجات و میوه های مختلف به کار می رود، دارای خواص منحصر بفرد خود هستند که به طریقی خاص به سیستم ایمنی بدن سود می رسانند. باید از رنگ های مختلف استفاده کنید تا بتوانید بالاترین نتیجه را بدست آورید. تحقیقات اخیر دانشمندان حاکی از این امر هستند که مصرف میوه ها و سبزیجات با رنگ های مختلف این امکان را برای افراد فراهم می آورند تا بتوانند تمام مواد مورد نیاز بدن را بدست آورند، امری که با وجود هیچ مکمل و یا ویتامین های ساختگی میسر نخواهد بود. در حدود ۱۲۰۰۰ نوع فیتو کمیکال مختلف توسط داشنمدان کشف شده است اما تا کنون هیچ مکملی ساخته نشده که همه آنها را دارا باشد. لازم به ذکر است که در میوه ها و سبزی های تازه ۱۸۰ نوع ویتامین و ماده معدنی مختلف نیز یافت می شود و بدن ما نیز برای عملکرد مناسب نیازمند آنها می باشد.
رنگ های متفاوت در میوه ها و سبزی ها سبب می شوند که بدن را در برابر محرک های خارجی ایمن تر گردانده و به رفع استرس های مختلف کمک می کنند. خوب بد نیست نگاهی به رنگ های مختلفی که در رژیم غذایی خود استفاده میکنید بیندازید و ببینید آیا از همه رنگ ها استفاده می کنید یا خیر.


● سبز – بروکلی، کلم پیچ، اسفناج، کاهو، جوانه بروکسل
گیاهان سبز به ویژه برای سیستم گردش خون مفید هستند. آنها سرشار از مواد معدنی و انواع مختلف ویتامین های گروه B هستند. برخی از فیتو کمیکال هایی که در گیاهان سبز یافت می شوند عبارتند از: ایندول و سولفورافن که حاوی ساختارهای ضد سرطان می باشند. دانشمندان سعی داشته اند که از آنها به تنهایی در مکمل ها استفاده کنند، اما متوجه شده اند که نتیجه آنها در کنار سایر ترکیبات گیاهی اثر بخش تر خواهد بود.


● قرمز – گوجه فرنگی، هندوانه، کلم قرمز
گیاهان قرمز سرشار از انواع مختلف فیتوکمیکال ها می باشند که این توانایی را دارند تا اثر رادیکال های آزاد را از بین ببرند. یکی از انواع خاص فیتوکمیکال ها با نام لیکوپین از اختلالات مربوط به پروستات به شدت جلوگیری می کند و اثر آسیب هایی که از طریق تشعشعات زیان بخش آفتاب بر روی بدن بوجود می آید را بهبود می بخشد. وجود ماده لیکوپن سبب ایجاد رنگ قرمز در میوه ها می شود.


● نارنجی – هویج، کدو تبنل، کدو مسما، سیب زمینی شیرین، هلو، گرمک
این مواد حاوی کارتنوئید هستند که به بازسازی DNA کمک کرده و در نتیجه از ایجاد سرطان جلوگیری می نمایند. همانطور که مادرها از همان زمان کودکی به ما توصیه می کردند این نوع گیاهان به ویژه برای پیشگیری از بیماری های چشمی مفید هستند و به دید چشم در شب کمک می کنند. میوه هایی که رنگ آنها نارنجی پر رنگ است به بدن در جذب ویتامین A کمک می کنند و از انباشته شدن بیش از حد این بیماری که سبب ایجاد پوکی استخوان می شود نیز جلوگیری می نمایند.


● زرد مایل به سبز – ذرت، نخود، خربزه، آووکادو
این ترکیب زرد و سبز حاوی کاروتنوئید لوتئین می باشد که از ایجاد آب مروارید و بروز لکه های سرطانی بر روی پوست جلوگیری می کند. این نوع میوه ها و سبزی جات همچنین تا حدودی می توانند از بروز پوکی استخوان نیز جلوگیری کنند.


● زرد مایل به نارنجی- پرتقال، آناناس، نارنگی، هلو، انبه، شلیل
این نوع میوه ها سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها می باشند، به ویژه ویتامین C و به حفظ سلامت غشاهای مخاطی کمک می کنند. این مواد همچنین به بافت های اتصالی نیز سود می رسانند، از بیماری های قلبی جلوگیری کرده، گردش خون را تسریع می بخشند و از تورم جلوگیری می نمایند.


● سفید مایل به سبز – پیاز، سیر، گلابی، کرفس، پیازچه
این نوع میوه ها حاوی مقادیر متنوعی از فیتوکمیکال ها می باشند. سیر و پیاز حاوی آلیسین می بشاند که دارای خاصیت ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتریایی می باشند و می توانند عملکر مشابهی مانند یک آنتی بیوتیک خفیف را ایفا کنند. به وعده های غذایی خود مقداری سیر و پیاز اضافه کنید تا خاصیت مسمومیت غذاهای پرچرب را از بین ببرید. کرفس خواص بیشماری دارد و مواد معدنی زیادی را در بردارد به ویژه سدیم که سبب می شود مفاصل از سلامت مناسبی برخوردار شوند.


● قرمز/آبی/بنفش سیب قرمز، چغندر، زغال اخته، توت فرنگی، آلو برغان، انگور، شاه توت
این میوه ها که دارای رنگ های تیره هستند از آنتی اکسیدان های بیشماری برخوردار می باشند. جریان خون را در رگ ها بهبود می بخشند و از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. همچنین حاوی فیتوکمیکال های ضد پیری نیز هستند.
به هر حال زمانی که سالاد درست میکنید مطمئن شوید که تنوع گوناگونی از میوه های و سبزی های مختلف را در آن گنجانده اید. سعی کنید که حداقل ۵ رنگ متنوع در سالاد وجود داشته باشد. از سایر رنگ ها نیز به طور مجزا در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید. سعی کنید که هر روزه خودتان را به ۸ تا ۱۳ وعده میوه و سبزی نزدیک تر کنید تا بدن قادر شود، مواد غذایی مورد نیاز خود را بدست آورد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

براساس جدیدترین بررسی‌ها، رژیم غذایی غنی از بستنی و سایر مواد لبنی حاوی چربی زیاد، ‌خطر بروز ناباروری و دشواری در تخمك گذاری را در زنان كاهش می‌دهد.

 براساس جدیدترین بررسی‌ها، رژیم غذایی غنی از بستنی و سایر مواد لبنی حاوی چربی زیاد، ‌خطر بروز ناباروری و دشواری در تخمك گذاری را در زنان كاهش می‌دهد.

این یافته‌ها از سوی مركز مطالعات بهداشتی دانشكده بهداشت عمومی هاروارد انجام گرفته و در مجله اروپایی هیومن ری‌پروداكشن به چاپ رسیده است.

نتایج این مطالعات حاكی ازآن است: زنانی كه حداقل یك نوبت در روز از محصولات لبنی چرب مصرف می‌كنند ۲۷ درصد كمتر با مشكل ناباروری مواجه می‌شوند چرا كه مصرف مواد لبنی كم چرب باعث فقدان تخمك گذاری و در نتیجه ناباروری در برخی از زنان می‌شود.

با این حال محققان می‌گویند: زنان نباید كاملا به این نتایج به طورقطعی اطمینان كنند چرا كه این یافته بر اساس گزارشات تهیه شده از زنان در این زمینه است و اساس قطعی علمی ندارد. 

متخصصان تغذیه مصرف بستنی دو بار در هفته را توصیه می‌كنند.

 به نقل از روزنامه zaman چاپ باكو بستنى يكى از بهترين مواد ماه‌هاى گرم سال است كه مصرف آن مى‌تواند در تامين كلسيم مورد نياز بدن كودكان مؤثر باشد.بستنى به خاطر داشتن ميزان فراوان شير از ارزش بالاى انرژى‌زايى برخوردار است.همچنين، اين ماده غذايى عناصر و مواد ارزشمندى همچون كلسيم، آهن، فسفر، منيزيم و ويتامين‌هاى A و B و C، پروتئين، كربوهيدرات و .. را در خود جاى داده است.گفتنى است به خاطر افزايش ميزان ميكروارگانيسم‌هاى شير در مدت كوتاه، بهتر است بستنى تهيه شده از شير پاستوريزه مصرف شود و از طرفى ديگر بايستى ميزان و نوع مواد نگهدارنده، مواد رنگي، نوع بسته‌بندى و استانداردهاى يك بستنى مورد توجه قرار گيرد.شايان ذكر است اين دسر محبوب روزهاى گرم تابستان براى نخستين بار در ۳ هزار سال پيش در كشور چين تهيه و كشف شد.

  شركت بیمه بهداشت آلمان درباره ارتباط بین مصرف بستنی و ابتلا به سردرد هشدار داد.

  شركت بیمه بهداشت آلمان درباره ارتباط بین مصرف بستنی و ابتلا به سردرد هشدار داد.به نوشته عرب آنلاین ، شركت تكنیكر كرانكینكاسه و تی كی اعلام كرد: خوردن سریع بستنی باعث ابتلا به سردرد می شود. این سردردها اگرچه زودگذرند اما در درازمدت مزمن می شوند.برخی از مواد به كار رفته در بستنی باعث ناراحتی در اشخاصی كه حساسیت دارند می شود. این شركت توصیه كرد: پیش از خوردن بستنی به مواد به كار رفته در آن دقت كنید.

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 

ميوه مؤثر در تقويت خون بدن ،ازگيل، ميوه درختي است كه در اواخر پاييز و اوايل

زمستان مي رسد.گل هاي درخت ازگيل، سفيد و ميوه‌آن شبيه زالزالك است، با اين

 تفاوت كه ميوه ازگيل درشت تر و قهوه اي رنگ و طعمش شيرين و كمي گس است.

 هسته آن را مي كارند و درخت ازگيل را به درخت گلابي نيز پيوند مي زنند.


قسمت هاي مورد استفاده درخت ازگيل، برگ و ميوه آن است. اسم فارسي ازگيل

 «اردف» و «گيل»بوده است.


خواص ازگيل :


ازگيل سرشار از ويتامين هاي «ب» و «ث» و قند، تانن و سلولز و اسيد سيتريك

است.ازگيل داراي مقدار زيادي هيدرات ...ميوه مؤثر در تقويت خون بدن  


ويتامين «ب» ازگيل، اعصاب را تقويت مي كند و از نظر تغذيه اهميت دارد.


ازگيل را به صورت خام به عنوان ميوه لذيذ، مطبوع و تقويت كننده مصرف مي كنند

و از آن شربت و كنسرو ازگيل تهيه مي كنند.

 
مصرف ازگيل خام يا كنسرو ازگيل در معالجه اسهال ساده اثر قطعي دارد.


خورن ازگيل خام و خصوصاً نارس آن كه تانن بيشتري دارد در معالجه خونريزي هاي

داخلي مانند:بواسير، خونريزي رحمي و غيره اثر شفا بخش دارد.


ازگيل در معلجه ورم روده به كار مي رود، به اين منظور بايد 230 گرم ازگيل رسيده را

 پس از جدا كردن پوست و دانه، در كمي شير حل نموده و مصرف نمود.


در معالجه زخم دهان و تورم مخاط گلو مؤثر است.


ازگيل قبض كننده روده ها است. ازگيل كار روده ها را تنظيم مي كند. ازگيل ادرار

آور است.


ازگيل داراي اسيد ماليك، تانن، اسيد سيتريك و اسيد تاتاريك است و از نظر غذايي

شبيه «به»است.


ازگيل ميوه اي بسيار مقوي است زيرا قدرت اُسمزي خون را بالا مي برد.

 
ازگيل به علت داشتن املاح سيتريك، رماليكو تاتاريك، ترشي خون را از بين مي برد.


ازگيل مواد معدي را مرتب مي كند و براي اسهال بسيار مفيد است.


ميوه تازه و رسيده ازگيل يا كنسرو آن براي درمان اختلاق قاعدگي خانم ها كاملاً

مفيد است.جوشانيده نيم گرم برگ ازگيل، سالك را درمان مي كند.


جوشانده برگ ازگيل به صورت بالا،‌پوست هاي ظريف را تقويت ميكند و برفك را

معالجه مي نمايد.

غرغره كردن با جوشانده برگ ازگيل، آبسه دهان و گلو را درمان مي كند. اگر هر روز

سه بار با جوشانده برگ ازگيل غرغره شود، آنژين را معالجه مي نمايد

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

با سلام به دوستان گل خصوص آقا محمودرضای عزیز:

در آرشیو موضوعی وبلاگ در مورد گیاه آلوئه ورا توضیح دادم.در قسمت "خواص میوه

ها و گیاهان"

و اما سازگاری محیطی و تکثیر این گیاه:

اسامي ديگر گياه صبرزرد (آلوئه ورا)، “صبر تلخ” يا “شاخ بزي” است كه در استان

 بوشهر با نام‌هاي محلي گل سگله، گل قبر يا چادروا شناخته مي‌شود.نام های دیگر

 این گیاه “لاله بیابان”  و «گياه جاودانگى»، «گياه دارويى»، «گياه ملكه» است.گياه

صبر زرد دارويي با نام علمي ‪ Aloe Vera‬از جمله گياهان دارويي با ارزش دنيا است كه

 در فضاي باز و در برخي مناطق ديگر كشور در گلخانه كاشت مي‌شود.صبر زرد

گياهي است با ظاهر بوته‌اي انبوه، پايا، هميشه سبز، شاداب و پر طراوت و ارتفاع

حدود ‪ ۶۰‬سانتي متراست كه داراي ساقه چوبي كوتاه به ضخامت ‪ ۵‬الي ‪ ۱۰‬سانتي

متر و برگ‌هاي نيزه‌اي شكل كه مستقيما به محور ساقه متصل هستند مي‌باشد.

گياه دارويي صبر زرد با اقليم جنوبي كشور ایران سازگار است و به خوبي در

استان‌هاي جنوبي كه داراي منابع آبي كمي هستند قابل پرورش است.

این گياه بومي مناطق گرم و خشك است كه در استان‌هاي جنوبي كشور ایران به

خصوص استان بوشهر و استان هرمزگان رشد مي‌كند.

Aloe vera يك گياه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نيزه ای اين گياه

 به طول ۲۰ اينچ رشد می كند و طول كل گياه تا ۴ پا می رسد. تنها برگهای اين گياه

ارزش دارويی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نيز برای اهداف گوناگونی مورد

استفاده قرار می گيرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ ترشح می

شود. بين اين ژله و پوست بيرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مايع زردرنگ تلخ قرار

 دارد. وقتی كه اين مايع خشك می شود، سبب توليد شيره Aloe می شود. آلوئه از

خانواده سوسن است اين گياه با ظاهرى شبيه به كاكتوس، گياهى دائمى، گوشتى

 و آبدار است  .گياه آلوئه Aloe كه به نام شاخ بزي معروف است، در منزل و آپارتمان

قابل نگهداري است. آلوئه­ورا Aloe vera گونه­ وحشي اين خانواده است كه گرچه

زينتي نيست اما معروف و پر بهاء است و يكي از منابع بسيار خوب مواد دارويي و

بهداشتي است.

آلوئه ساپوناريا گونه ديگري از گياه آلوئه است كه برگ­هاي گوشتي، مثلثي شكل با

نقش و نگارهاي سبز رنگ پريده دارد." اين گياه بسيار زيبا بوسيله قلمه­هاي ساقه

تكثير مي­شود و آن را در يك محيط پر نور پرورش مي­دهند".آلوئه فِرَگرَنس يا آلوئه برگ

درشت، و آلوئه درختي از ديگر انواع گياه آلوئه بشمار مي­روند.در ميان آلوئه‌ها

سايوناريا و آلوئه آربورسنس Aloe arboresence در منزل كشت و كار مناسب­تر و

سريعتري دارند.

تكثير گياهان آلوئه بوسيله قلمه، ساقه و بذر امكان­پذير است. گياه آلوئه شاخه گل ­

دهنده زيبا با گل­هاي نارنجي دارد وقتي گل­هاي نارنجي به بذر تبديل مي­شوند، قابل

 رويش و جوانه زدن هستند. آلوئه ­ورا Aloe vera بوسيله تقسيم بوته و بذر تكثير

مي‌شود. در آلوئه‌هاي ديگر امكان بوجود آمدن پا جوش در روي ريشه­هاي اصلي­ كمتر

 از گياه آلوئه­ ورا است.

 

ولی گذشته از محیط زندگی الوئه ورا این گیاه را می توان حتی در خانه و آپارتمان ها

در گلدان هم پرورش دادخاک این گیاه باید ماسه ای همراه با کود باشد یکبار در هفته

به آب احتیاج دارد و باید زیر نور غیر مستقیم آفتاب هم باشد.

گیاه بسیار زیبا و فرح بخشی است و رشد نسبتا سریعی هم دارد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

انبه یک میوه گرمسیری است و اولین بار در هندوستان و نواحی استوایی کاشته شد. در نواحی استوایی درخت انبه چندین بار در سال بار می دهد.

انبه نه تنها میوه خوشمزه ای است، بلکه غنی از ویتامین ، املاح و آنتی اکسیدان(آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از تشکیل سلول های سرطانی بسیار مفید هستند)  هاست. دارای فیبر زیادی است، ولی کالری و سدیم  آن کم است. فاقد کلسترول  و چربی اشباع است.

انبه یکی از منابع غنی ویتامین A  است. همچنین دارای مقادیر کافی ویتامین C  ، ویتامین B ، پتاسیم ، کلسیم  و آهن  است. ویتامین A  در تقویت بینایی چشم  و حفظ سلامتی دندان ها  ، پوست ، استخوان، غشاهای مخاطی و بافت های نرم بدن نقش مهمی دارد.

نحوه استفاده : برگ، گل، میوه و هسته آن مصارف خوراکی دارند

نام علمی
Mangifera indica
انبه درختي است زيبا كه ارتفاع آن تا 10 متر مي رسد . منشا انبه هند و مالزي و برمه مي باشد ولي هم اكنون در تمام مناق استوايي و حاره كشت مي شود . انبه از 4000 سال پيش وجود داشته است .
برگهاي اين درخت نيزه اي شكل ، گلهاي آن زرد يا قرمز رنگ و بصورت خوشه اي وجود دارد . ميوه آن كه انبه يا منگو ناميده مي شود بيضوي شكل و داراي طعمي مطبوع وشيرين بوده و داراي هسته اي نسبتا بزرگ است . انبه در اوائل ماه مي مي رسد و تا اوائل سپتامبر موجود است .
انبه رسيده از نظر طب قديم ايران گرم و خشك و نارس آن سرد و خشك است . انبه نارس توليد كننده بلغم و سودا در بدن مي باشد .
1)انبه بسيار مقوي بوده و تقويت كننده بدن است .
2)انبه تقويت كننده قواي جنسي است .
3)رنگ صورت را درخشان مي كند .
4)دهان را خوشبو مي كند .
5)ادرار آور است .
6)يبوست را برطرف مي كند .
7)انبه داراي مقدر زيادي اسيد گاليك است . بنبراين سيستم هضم را ضد عفوني و تميز مي كند .
8)انبه تميز كننده خون مي باشد .
9)خوردن انبه بوي بد بدن را از بين مي برد .
10)انبه حرارت بدن را كاهش مي دهد و تب را پائين مي آرود .
11)براي رفع اسهال مفيد است .
12)خوردن انبه ، سردرد ، تنگي نفس و سرفه را از بين مي برد .
13)براي درمان بواسير مفيد است .
14)عطش را برطرف مي كند.
15)انبه چون گرم است براي گرم مزاجان مناسب نيست و اين اشخاص بايد آنرا با سكنجبين بخورند .
خواص مغز هسته انبه
انبه داراي هسته بزرگي است كه در وسط آن مغز آن قرار درد كه بجاي مغز بادام مي توان از آن در شيريني جات استفاده كرد .
مغز هسته انبه از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است .
1-خوردن مغز هسته اسهال را برطرف مي كند .
2-براي معالجه سرماخوردگي مصرف مي شود .
3-سرفه هاي سخت را درمان مي كند .
4-درمان كننده بواسير خوني است .
5-خانم هائيكه دچار خونريزي از رحم مي باشند و يا بين دو عادت ماهيانه خونريزي دارند براي رفع آن بايد از مغز انبه استفاده كنند .
6-مغز هسته انبه كرم كش و ضد اسهال است .
7-براي تسكين آسم و تنگي نفس مفيد است .
8-ضد استفراغ است .
ديگر خواص درخت انبه
1.گل انبه سرد و خشك است و اسهال را رفع مي كند .
2.اگر شكوفه درخت انبه را خشك كرده و هر روز حدود 3 گرم آنرا با 10 گرم شكر بخورند سرعت انزال را معالجه مي كند .
3.صمغ درخت انبه را با روغن و آبليمو مخلوط كنيد براي ناراحتي هاي پوست مفيد است .
4.براي برطرف كردن ريزش مو ، آب برگهاي درخت انبه را روي سر بماليد .
5.براي تقويت دندان و لثه دم كرده برگ درخت انبه را مضمضه كنيد .
مضرات :
هضم انبه براي بعضي از افراد سخت است و ممكن است ايجاد خارش و دمل نمائيد .
اگر خود انبه ايجاد نفخ بكند بايد آنرا با زنجبيل خورد .

 

 

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

زرشك            Barberry 

نام علمی      Berberis

كليات گياه شناسي

زرشك درختچه اي است داراي ساقه اي خاردار كه ارتفاع آن تا 4 متر نيز ميرسد . چوب اين درخت قهو ه اي ، قرمز و يا زردرنگ مي باشد . برگهاي آن بيضي شكل با دندانه هاي اره اي و گلهاي آنخوشه اي و زردرنگ است

شاخه هاي زرشك تيغ زيادي درد . ميوه زرشك قرمز رنگ ، گوشتي  بيضوي شكل و داراي طعمي ترش است

قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه ، پوست رشه و ساقه ، برگ گل و ميوه آن است .

تركيبات شيميايي:

در تمام قسمت هاي اين گياه آلكالوئيدهاي بربرين Berberine ، اكسياكانتين Oxyaconthine ، بربامين Berbamine وجود دارد . مقدر آلكالوئيد در پوست ريشه زرشك بيشتر از قسمت هاي ديگر اين گياه است .

ميوه زرشك داراي حدود 4% مواد قندي ، 65 اسيد ماليك و اسيد تارتاريك و مقداير صمغ مي باشد .

زرشك گونه هاي مختلف درد كه مهم تر از همه آنها دو نوع است كه يكي بنام زرشك بي هسته و ديگري زرشك با هسته (داراي دو هسته) ميباشد .

خواص داروئي:

خواص طبي زرشك

زرشك از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است ميوه زرشك خواص زير را درد:

1)قابض است

2)تقويت كننده قلب و كبد است

3)بواسير خوني را درمان مي كند

4)خونريزي را برطرف مي كند

5)براي برطرف كردن بيماريهاي كبدي مفيد است

6)صفرا بر است

7)دم كرده زرشك را براي برطرف كردن ناراحتي هاي دهان غرغره كنيد .

خواص ريشه و پوست ساقه

1)صفرا بر و مسهل است

2)كبد را پاك و تقويت مي كند

3)اعمال دستگاه گوارش را منظم مي كند

4)وء هاضمه را از بين مي برد

5)بي اشتهايي را برطرف مي كند

6)براي رفع يبوست مفيد است

7)در درمان يرقان و زردي موثر است

8)نقرس و رماتيسم را برطرف مي كند

9)خانم هائيكه بين دو عادت ماهيانه خونريزي دارند بايد براي برطرف كردن آن از ريشه و ساقه زرشك استفاده كنند .

10)آنهائيكه مبتلا به ورم طحال هستند مي توانند براي معالجه از اين گياه كمك بگيرند .

11)واريس را درمان مي كند .

12)براي معالجه بواسير نافع است .

13)براي برطرف كردن سوزش ادرار مفيد است .

14)فشار خون را پائين مي آورد

15)براي شست وش وي چشم مي توانيد از جوشانده ريشه و ساقه و زرشك استفاده كنيد .

خواص برگ زرشك

1-آب آوردگي بدن را برطرف مي كند .

2-اسهال هاي مزمن را درمان مي كند .

3-برگ زرشك دري مقدر زيادي ويتامين C مي باشد بنابراين در درمان بيماري اسكوربوت اثر مفيد درد .

4-جويدن برگ زرشك باعث محك شدن لثه و دندان مي شود .

5-درموقع آنژين و گلو درد ، دم كرده برگ زرشك را غرغره كنيد .

طرز استفاده:

جوشانده زرشك : مقدر 20-10 گرم پوست ريشه يا ساقه و يا ميوه زرشك را در يك ليتر آب ريخته و آنرا بجوش بياوريد سپس آنرا از روي اجاق برداشته بگذاريد براي مدت 10 دقيقه بماند . اين جوشانده را  صاف كرده و با شكر يا عسل شيرين كنيد . مقدر مصرف روزانه آن سه فنجان در فاصله بين غذاهاست .

تنطور زرشك : اين تنطور را مي توانيد از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها خريدري كنيد . مقدر مصرف آن 20-10 قطره سه بار در روز مي باشد .

دم كرده زرشك : مقدر 40 گرم زرشك را در يك ليتر آب جوش ريخته و بگذاريد مدت 10 دقيقه بماند سپس آنرا با شكر يا عسل مخلوط كنيد . مقدر مصرف آن سه فنجان در روز و در فاصله بين غذاهاست .

 مضرات :

مصرف مقدر زياد زرشك و يا ساقه و برگ آن براي زنان حامله مناسب نيست زيرا رحم را تحريك مي كند و ممكن است باعث سقط جنين شود.

 

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

اصول كلي در استفاده از داروهاي گياهي  ؛ اندازه ها و مقادير و طرز تهيه و آماده كردن داروهاي گياهي  و  گياهان دارويي  براي استفاده 

اندازه ها و مقادير :

از آنجائيكه ممكن است در هنگام تهيه داروهاي گياهي ترازوي مناسب در دسترس نباشد مي‌توان از وسايل زير بعنوان واحد وزن استفاده نمود كه تقريباً برابر با اوزان مورد نظر مي‌باشد.

0/25 گرم  = يك چهارم قاشق مرباخوري

 5/0  گرم  = نيم قاشق مرباخوري گرم  = يك قاشق مرباخوري

2 گرم  = يك قاشق مرباخوري سرپر 

  3  گرم  = يك قاشق غذاخوري پر 4     گرم  = يك قاشق غذاخوري لب‌پر

 5 گرم  = يك قاشق غذاخوري سرپر

 1فنجان = در حدود  ليتر آب و حدود 200 ميلي‌ليتر مقدار مصرف يك بار = يك فنجان متذكر مي‌گردد كه در مورد اوزان كمتر از 0/25 گرم حتماً مي‌بايستي از ترازوهاي دقيق استفاده گردد و در مواردي كه تنطورها و يا عصاره‌هاي خاصي مورد نظر باشد بايستي داروهاي مورد نظر را از داروخانه تهيه نمود.

طرز تهيه داروهاي گياهي

الف ـ دم كرده

دم كرده بهترين و با ارزشترين روش تهيه داروهاي گياهي است، زيرا اكثراً مهمترين مواد مؤثر گياهان داروئي در اثر جوشيدن از بين مي‌روند.

عصاره دم كرده بدين ترتيب تهيه مي‌شود كه مقدار تعيين شده از گياه خرد شده را با يك فنجان آب جوش (حداكثر يك ليتر) مخلوط كرده و به هم مي‌زنند سپس روي ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 30-15 دقيقه دم بكشد، سپس آنرا صاف مي‌كنند. در صورتيكه بعضي از بيماران نسبت به داروي خاصي عدم تحمل نشان دهند، شايسته است كه در دفعات اول مصرف، دارو فقط 6 تا 8 دقيقه دم كشيده شود، در اين صورت مطمئناً بخوبي قابل مصرف بوده و مؤثر مي‌باشد.

ب ـ جوشانده

اصولاً بايد توجه داشت كه روش جوشاندن، اغلب براي داروهائي بكار برده مي‌شود كه از ريشه، ريزم، پوست، رزين يا دانه‌ها تهيه مي‌گردند و يا هنگامي آنرا بكار مي‌برند كه اطمينان داشته باشند موادمتشكله مؤثر آنها در اثر حرارت از بين نمي‌روند و يا اين مواد بوسيلة آب سرد يا جوشيده از سلول گياهي حل و خارج نمي‌شوند. ضمناً توجه شود كه از ظروف آهني جهت جوشاندن گياهاي استفاده نگردد.

1- جوشاندن ملايم:

براي تهيه اين فرم از دارو مقدار معيني از گياه خرد شده را با  ليتر آب جوش مخلوط كرده و مي‌گذارند كه كمي قل بزند، سپس آنرا از اجاق دور كرده و مي‌گذارند كه چند دقيقه دم بكشد و در خاتمه آنرا صاف مي‌كنند.

2- جوشانده معمولي:

براي تهيه اين نوع دارو مقدار مورد نظر از گياه خرد شده را با  ليتر آب سرد مخلوط كرده و مي‌گذارند كه بجوش آيد سپس آنرا صاف مي‌كنند.

3- جوشانده قوي:

براي تهيه اين نوع دارو ابتدا مانند روش جوشانده معمولي مقدار معين گياه خرد شده را با  ليتر آب سرد مخلوط كرده و مي‌گذاند كه بجوش آيد. سپس آنرا از شعله دور كرده و روي ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 10 دقيقه دم بكشد. و در خاتمه آنرا صاف مي‌كنند.

ج ـ خيسانده

1- خيسانده با آب سرد:

اصولاً روش خيساندن را اغلب براي گياهاني بكار مي‌برند كه مواد مؤثر آنها در اثر حرارت زود خراب يا تبخير مي‌شوند. براي انجام اين منظور بر روي مقدار مورد نظر از گياه خرد شده مقدار  ليتر آب سرد ريخته، درب ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 6 تا 12 ساعت باقي بماند. هر چه ميزان اين زمان طولاني‌تر شود عصاره قوي‌تر خواهد بود.

2- خيسانده‌هاي الكلي:

اين روش اغلب براي گياهاني بكار مي‌رود كه مواد مؤثر آنها در آب حل نمي‌شوند. براي تهيه اين نوع دارو بر روي مقدار لازم از گياه خرد شده آن مقداري از الكل اتيليك 60 درصد را مي‌ريزند كه تمام قسمتهاي گياهي پوشيده شود، سپس در ظرف را بسته و چند روزي نگاه مي‌دارند (براي تهيه عصاره‌هاي قوي‌تر از الكل خالص يا 90 درصد استفاده مي‌شود).

توجه: تراي تهيه عصاره‌هايي به منظور خوراكي يا معالجه و ضد عفوني زخمها، غرغره‌ها و دهان شويي‌ها مي‌بايستي عصاره‌هاي تهيه شده پيوسته با آب رقيق گردد.

د ـ شيرابه

براي تهيه شيرابه گياهان داروئي، گياه تازه را در هاوم (خرد كننده‌هاي الكتريكي) خوب له كرده و سپس داخل يك پارجه تميز نموده و فشار مي‌دهند. براي بكار بدن اين نوع دارو در مصرف خوراكي اغلب يك قاشق مرباخوري از شيرابه را در شير يا آب حل و ميل مي‌كنند.

هـ ـ پودر

براي تهيه پودر، گياه خشك شده را در هاون به صورت پودر درآورده و سپس با الك ريز الك مي‌كنند.

جهت كاربرد در مصرف خوراكي مقدار مورد نظر از پودر را در يك قاشق غذاخوري شير يا آب حل كرده و ميل مي‌كنند. جهت مصرف خارجي مثل ساير پودرها، به قسمت مورد نظر پاشيده مي‌شود.

و ـ ضماد (بانداژ)، كمپرس

اصولاً ضمادها را جهت رفع كبودي و كوبيدگي، احتقان، التهاب، كشيدن چرك از دمل‌ها، آرام كردن خراش‌ها و كشيدن سموم از بدن مورد استفاده قرار مي‌دهند و معمولاً گياهان داروئي موردنظر را بصورت خمير درآورده و بطور مستقيم روي بدن قرار مي‌دهند و يا آنرا ابتدا بر روي پارچه تميز كشيده و سپس مورد استفاده قرار مي‌دهند.

1-1-  بانداژ  يا كمپرس مرطوب نوع اول :

براي تهيه اين نوع دارو در صورتيكه دستور ديگري موجود نباشد بدين ترتيب عمل مي‌شود كه 10 گرم از گياه خرد شده را در  ليتر آب به صورت چاي دم مي‌كنند. سپس آنرا صاف كرده، چلانده و گرم گرم (نه داغ) به صورت كمپرس بكار مي‌برند.

البته بايد بر روي اين كمپرس گرم و مرطوب يك تكه پارچه غير قابل نفوذ و بروي ان دستمال گرم قرار داده شود.

 1-2-بانداژ يا كمپرس مرطوب نوع دوم :

گياه خرد شده داروئي را در يك كيسه پارچه‌اي كوچك قرار داده و در داخل آب جوش قرار مي‌دهند سپس آنرا صاف كرده و مطابق روش 1 عمل مي‌كنند.

2- كمپرس‌هاي گرم و خشك:

براي تهيه اين نوع دارو، گياه خرد شده را در يك كيسه تميز سفيد قرار داده و خشك خشك حرارت داده و بصورت كمپرس روي عضو قرار مي‌دهند.

ز ـ داروهاي مخصوص شستشو

براي اين منظور گياه دارويي خرد شده را بطوري كه چاي را درست مي‌كنند آماده كرده و با آن زخمها را شستشو مي‌دهند.

ح ـ استفاده از داروهاي گياهي در حمامها

براي اين منظور 100 گرم از گياه خرد شده را در يك ليتر آب جوشانده و صاف مي‌كنند، سپس آنرا به مايع وان اضافه مي‌كنند. براي تهيه مايع جهت حمام پا كافي است كه 40 گرم از گياه در  ليتر آب جوشانده و بكار برد.

زماني كه گياهان به راحتي در دسترس باشند، كافي است كه از دم‌كرده گياه به مدت 15 دقيقه و يا خيسانده سرد 13 ساعته استفاده گردد.

توجه: بار ديگر نظر علاقمندان به گياه‌درماني را كاملاً به اين نكته جلب مي‌نماييم كه گياهان مورد نظر مي‌بايستي حتماً از عرضه كنندگان مظمئن تهيه و مصرف شوند. زيرا در غير اينصورت ممكن است گياهان تهيه شده به طور صحيح محصول برداري، خشك، انبار و نگهداري نشده باشد. از مصرف اين نوع گياهان به هيچ‌وجه اثر درماني مطلوب حاصل نخواهد شد. از طرف ديگر مي‌بايستي به دستور تهيه دارو كه در نسخه ذكر شده كاملاً توجه شود (دم كرده، جوشانده، خيسانده) زيرا اين روشهاي تهيه با توجه به مواد مؤثر موجود در گياه، كه بايد از گياه خارج شده و پس از مصرف اثر درماني خود را ظاهر سازد در نظر گرفته شده است. بدين سبب توصيه مي‌شود در صورتيكه دستور تهيه دارو در دسترس نباشد بخصوص در مورد داروئهائي كه از برگ و گلهاي گياهان تهيه مي‌گردد، آنرا بصورت دم‌كرده تهيه و استعمال نمايند.

با تشکر از سایت: پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

جوشير یا جاشیر صمغي است كه از گياهي به همين نام گرفته مي شود.

اين گياه يكي از داروهايي است كه براي بيماريهاي كليوي استفاده مي شود. ادرار

آور است و حتي در مواردي بند آمده ها را باز مي كند و قطره قطره ادرار كردن كه از

مشكلات مجاري ادراري است توسط اين گياه قابل درمان است و بطور كلي باز كننده

ي مجاري ادرار مي باشد.

مقوي سيستم دستگاه عصبي است. براي سرد مجازها، داروي خوبي است كه در

رابطه با لقوه و رعشه استفاده مي شود.

از سرشاخه هاي اين گياه به صورت سبزيهاي خوراكي استفاده مي شود. از كوبيده

ي برگ و عصاره آنها براي درمان دندان درد استفاده مي شود.

از عصاره ريشه آن استفاده هاي صنعتي مي شود مثل تهيه مواد آرايشي يا تهيه

مُسكِن.

اين گياه مثل بعضي از گياهان، گياهي سمي است بنابراين مقدار مصرف، زمان

مصرف و دوره درماني آن بايد توسط پزشك تعيين شود.

اين گياه را همراه مرزن جوش استفاده مي كنند زيرا مرزن جوش عوارضي را كه اين

گياه مي تواند بوجود آورد تعديل كرده يا كاهش مي دهد.

اين گياه اصولاً در ارتفاعات رويش دارد و داراي گلهاي زرد با ساقه هاي بلند است.

شبیه گیاه شوید هست با ساقه های بلند تر...همه ساقه های خوارکی هست هم

برگ آن...

جاشیر رو بعد از پاک کردن و شستن باید در چندین آب جوشانده شود تا تلخی برگ

آن گرفته شود

بعد از این کار هم چنین بار با آب سرد آن را میشوییم.

بعد هم میشود از آن خورشت تهیه کرد هم آن را در ماست میریزند که عمومی ترین

کاربرد آن است.

میشود با جاشیر املت هم درست کرد.

این گیاه بوی عطر بخصوص خود را دارد که ممکن است همه نپسندند.ولی بسیار

خوشبو و خوش طعم هست.

ای این گیاه دو نمونه وجود دارم:

یک نوع گاوی و یک نوع انسانی.

نوع گاوی علوفه دام هست و انسانی هم بسیار مقوی برای انسان.

 

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|


 جینسینگ گنج پنهان طبیعت


 هزاران سال است که گیاهان برای کسب انرژی ، دور کردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان های خاصی از بدن به کار رفته اند ، امروزه نیروبخش های رایج در شرق چون جینسینگ و دانگ گویی (Dang gui) از نیروبخش های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج تر و محبوب تر هستند. گیاهان نیروبخش می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا کی (Qi) تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.

یکی از گیاهان نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد که نام علمی آن Panax ginseng می باشد.

این گیاه Panax ginseng که بیش از 5000 سال است در چین به کار می رود. برای پزشکان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. مارکوپولو در مورد این گیاه شگفت کمیاب نوشته است : «هنگامی که هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار کرد گیاه جینسینگ را به او معرفی کردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می کردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریکا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 

به 10 دلیل عمده باید آلوورا نوشید :

1- قالب های ساختار بدن

آمینو اسیدها ، اجزاء و قالب های ساختار بدن ما می باشند . هشت آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمی شود که در اجزاء گیاه آلوورا کشف گردیده است!!! نوشیدن مداوم و منظم آلوورا به شما اجازه

می دهد به واسطه تأمین طبیعی آمینو اسیدهای ضروری بدن سلامتی خود را حفظ نمائید . تجزیه ترکیبات آلوورا نشان می دهد که در بین گیاهان شناخته شده توسط بشر ، تنها نوع گیاهی است که آمینو اسیدهای مشابه و ضروری بدن را می سازد . فقط فکر کنید ؟ با استفاده 2 الی 4 اونس ( یک اونس = 1035/31 گرم ) در روز می توانید تغییر را مشاهده کنید .

2- ضد التهاب و عصبانیت

آلوورا دارای 12 مواد اصلی می باشد ، که طی بررسی نشان داده است بدون هیچگونه عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری می نماید ، همچنین آلوورا سبب تحّرک ماهیچه ها و صحّت کار کرد مفاصل می شود .

3- ویتامین های موجود در آلوورا

آلوورا شامل ویتامین های A , B1 , B2 , B6 , B12 , C , E ، فولیک اسید و نیاسین می باشد . بدن انسان به سادگی نمی تواند بعضی از ویتامینها را ذخیره نماید ، بنابراین نیاز داریم در رژیم غذایی خود همواره این ویتامینها را به طور مکمل بگنجانیم . چه راهی بهتر از نوشیدن میزان مناسبی از آلوورا وجود دارد ؟

4- میزان مواد معدنی

بعضی از مواد معدنی در آلوورا یافت شده است که شامل کلسیم ، سدیم ، آهن ، پتاسیم ، کروم ، منگنز ، مس و روی می باشند . چه انبار عظیمی از مواد معدنی!!! ما همگی می دانیم افزودن غذاهایی که دارای ویتامین و مواد معدنی طبیعی می باشند همواره توسط پزشکان توصیه می گردد . نوشیدن آلوورا یک راه طبیعی و سالم برای تأمین نیازمندی های بدن می باشد .

5- تعمیر و مرمت کلاژن و کشیدگی پوست

آلوورا می تواند منبع غنی از مواد سازنده را به شما ارائه کند که همواره پوستی سالم و شاداب داشته باشید. هر 21 الی 28 روز پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود. استفاده از قالب های ساختار بدن (آمینو اسیدها) کمک می نماید که پوست بتواند به طور روزانه مواد غذایی مقوی را توسط نوشیدن آلوورا جذب کند تا با اثرات پیری پوست مقابله نماید . مصرف روزانه آلوورا می تواند همان چیزی باشد که پوست شما تشنه آن است.

6- تنظیم انرژی و وزن بدن

استفاده مداوم آلوورا ، سبب می گردد تا به طور طبیعی سیستم گوارشی شما تمیز گردد . رژیم غذایی ما شامل بسیاری از مواد می باشد که مورد نیاز بدن نیست و فقط سبب خستگی و بیحال شدن بدن می گردد ، لذا با استفاده مداوم آلوورا احساس تندرستی و سلامتی به شما دست می دهد و سطح مصرف انرژی بدن افزایش می یابد و به شما کمک می کند تا وزن بدن مناب و متعادل گردد .

7- افزایش مصونیت بدن

آلوورا به طور طبیعی مقاومت بدن را افزایش می دهد. نظر به اینکه سیستم مقاومتی بدن همانند ساعت کارمی کند تا از بدن محافظت نماید ، آلوورا با بالا بردن طبیعی مقاومت بدن سبب می گردد مصونیت بدن به طور چشمگیری افزایش یابد. نوشیدن مداوم 2 تا 4 اُنس آلوورا می تواند به سیستم مقاومت بدن شما کمک نماید .

8- کمک به سلامت گوارش

یک سیستم سالم گوارشی سبب می گردد تا مواد مغذی حاصل از غذای که صرف می کنیم به سهولت جذب جریان خون گردد. آلوورا دارای قابلیت طبیعی دفع مسمومیت می باشد.

آیا نوشیدن مداوم آلوورا می تواند حرکت موجی روده را بهبود بخشیده و جذب پروتئین را افزایش دهد و همزمان میزان باکتری هایی را که سبب تخمیر می شوند کاهش دهد؟ بله همه این کارها را به طور طبیعی انجام می دهد!!! آلوورا همچنین می تواند خود را در کمک به کاهش سوزش قلب یا معده و دیگر ناراحتی های گوارشی ثابت نماید .

9- التیام بخش سریع

آلوورا عملکرد فیبروبلاست ها را افزایش می دهد. فیبروبلاست ها سلولهای قابل ملاحظه و ریزی می باشند که مسئولیت شکل دادن به کلاژن را عهده دار هستند. آنها همچنین کمک می نمایند تا سبب التیام سوختگی ها ، بریدگی ها ، پارگی ها ، خراش ها و سوزش های خفیف پوست گردند.

10- بهداشت و سلامت دندان

آلوورا بی نهایت برای سلامتی دهان و لثه شما مفید می باشد.

 

:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

از نظر شيميايي پرتقال را منبع غني ويتامينC مي دانند و جالب آنكه پوست آن در بسياري موارد حتي مغذي تر از پرتقال است. كارشناسان مؤسسه ملي سرطان آمريكا معتقدند موارد سرطان معده در آمريكا تقريباً كم است، زيرا در تمام ماه هاي سال پرتقال و مركبات در دسترس همه قرار دارد و بيشتر مردم آنها را مصرف مي كنند. ويتامينC يكي از عوامل مهم مهاركننده سرطان است به طوري كه اين ويتامين را دشمن نيرومندي بر عليه يكي از عوامل شناخته شده سرطان زا يعني نيتروزامين ها(Nitrosamies) مي شناسند.

مصرف زياد پرتقال علاوه بر پيشگيري از سرطان معده ، در پيشگيري از انواع ديگر سرطانها نيز مؤثر است. از جمله سرطان مري در اشخاصي كه زياد پرتقال مي خورند، 50 درصد كمتر از اشخاصي است كه آن را كمتر مصرف مي كنند و يا اصلاً نمي خورند. همچنين ميزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پايين ترين حد قرار دارد.

محققان دريافته اند كه پرتقال و ساير مركبات در پايين آوردن كلسترول خون نيز مؤثرند و اين خاصيت مديون وجود پكتين(Pectin) يا ماده اليافي پوست و ورقه هاي نازك مابين پره هاي پرتقال است. در مواردي كه هدف كاهش كلسترول و تأمين سلامت شريان ها باشد، براي استفاده از حداكثر نيروي درماني پرتقال، توصيه مي شود كه پرتقال را با لايه سفيد رنگ زير پوست و لايه هاي نازك داخل پرتقال كه حاوي پكتين هستند مصرف كنيد.

پيشگيري از عفونت هاي ويروسي از خواص ديگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد. دانشمندان اين خاصيت را فقط به دليل ويتامينC موجود در آن نمي دانند، بلكه معتقدند كه ممكن است يك تركيب ناشناخته ضد ويروسي نيز در عصاره پرتقال موجود باشد.

لازم است بدانيد كه يك ليوان آب پرتقال داراي 120 ميلي گرم ويتامين Cيعني دوبرابر مقدار توصيه شده در روز است و علاوه بر آن داراي مقاديري كلسيم، پتاسيم، نياسين و اسيد فوليك است. آب پرتقال سرشار از الياف (فيبر) است، به ويژه اگر با (Pulpe) يا گوشت ميوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه كه سردتر باشد و در يخچال نگهداري شود ويتامين Cآن بيشتر حفظ خواهد شد.

تركيب شيميايي پرتقال در ادامه مطلب:


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|توصیحات در ادامه مطلب:
:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

مركبات و از جمله ليموشيرين، سرگيجه را بر طرف مي‌كند

حجم زيادي از ليمو شيرين را آب تشكيل مي‌دهد و به همين دليل اين ميوه خاصيت ادرار آور

 و همين طور ملين دارد.

خواص تغذيه اي:


-غني از عناصر قليايي است.

- ليمو حاوي مقدار زيادي اسيدسيتريك و ويتامين C مي باشد.

- مقدار زيادي فسفر، منيزيم، پتاسيم، سديم و كلسيم دارد.

- حالت تازه كنندگي داشته و در صورتي كه در چاي ريخته شود، طعم مطبوعي پيدا مي كند.

تاثير در سلامتي:

- عامل ضدعفوني كننده بدن است و به طور طبيعي از تخمير در معده جلوگيري مي كند.

- ليمو يك ماده شديدا قليايي است.

- مصرف ليموشيرين در آنفلوانزا و افرادي كه دچار تب ناشي از بيماري شده اند، توصيه مي شود. چرا كه اين ميوه خاصيت سم زدايي داخل بدن را از خود نشان داده است.

-ليمو باعث حفظ كلسيم بدن مي شود.

- مصرف ليمو در زمان زكام و گلودرد بسيار موثر است.

- در طب سنتي از ليمو شيرين به عنوان ميوه‌اي خنك كننده ياد مي‌كنند كه براي رفع التهاب و عطش بيماران تب‌دار توصيه مي‌شود.

این تصویر رو هم ببینید تا خنده به چهره زیبای شما بیاد.

خودکشی یه سبک لیمو

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 

اولین و مهم ترین مورد در رژیم غذایی صحیح آن است که غذاهای متنوعی بخوریم. این امر بسیار مهم است، زیرا غذاهای گوناگون، دارای مواد مغذی مختلفی می باشند که هر کدام از آن ها برای سلامتی بدن لازم هستند.


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 


عسل را خوب بشناسید در ادامه مطلب...

 


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

نرويد بر زمين هرگز گياهي
كه ننوشته است بر برگش دوايي (نظامي)

خاكشير يا خاكشي يا شفترك يا خاكشور يا خاكژي گياهي است از تيره صليبيان به ارتفاع 20 سانتي‌متر الي يك متر كه به طور خودرو در باغ‌ها و صحراها مي‌رويد. داراي برگ‌هايي با بريدگي زياد و گل‌هاي زرد روشن از تيره شب‌بو مي‌باشد. از نظر تنوع دو نوع دارد؛ يكي تلخ كه دانه‌هاي آن ريز و رنگ‌هايش مايل به سرخي است و گونه ديگر شيرين كه دانه‌هاي آن بزرگ‌تر بوده و رنگش سرخ تيره مي‌باشد. هر دو نوع گياه ياد شده در اغلب نواحي ايران مخصوصاً دامنه‌هاي جبال البرز و در بيابان‌ها رشد مي‌كند.
خواص كلي و درماني
1- زخم‌ها و جراحات را التيام مي‌بخشد.
2- در رفع اسهال روده و خوني و از بين بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج مي‌توان استفاده كرد.
3- دانه‌هاي خاكشير اندكي ضدعفوني كننده، ضد كرم و تب بر هستند.
4- ملين و خنك كننده با آب سرد است.
5- بذر آن بر ميزان شهوت و ميل جنسي مي‌افزايد و اشتها را باز مي‌كند.
6- تنظيم كننده دستگاه گوارشي بوده و ابتلاء معده را به بيماري‌ها مرتفع مي‌سازد.
7- خوردن آن سبب نيكويي رنگ و رخسار مي‌گردد. در اين صورت خاكشير را با دو برابر وزن آن، شكر مخلوط كنيد و تا ده روز بخوريد.
8- گرفتگي ادرار را برطرف مي‌سازد و فربه‌كننده است.
9- دل مالش و دل ضعفه را از بين مي‌برد.
10- براي رفع بيماري‌هاي نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلي مفيد است.
11- براي اسهال ساده كودكان شيرخوار اثر دارد.
12- به عنوان خنك كننده در امراض حصبه و آبله تجويز شده است.
13- اگر با شير تازه خورده شود، بدن را چاق مي‌كند.
14- خاكشير را بكوبيد، شب موقع خوابيدن، كف پا تا مچ را با آن ضماد نماييد، در تسكين و بهبود فشار خون اثر دارد.
15- روي ور‌م‌هاي سخت و سرطاني، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نماييد.
16- از دانه‌هاي خاكشير به عنوان پادزهر به نحو زير مي‌توان استفاده كرد؛
پنج گرم دانه را شسته و با گلاب يا آب خالص آن قدر بجوشانيد تا شكفته شود و بعد آن را نيم‌گرم به مسموم بخورانيد. به اين صورت، قي آورده و ايجاد تهوع مي‌نمايد و اين عمل را چند مرتبه تكرار كنيد تا قي بند آيد.
17- بزرگسالان معمولاً دانه خاكشير را پس از پاك كردن و شستن كامل به مقدار 10 تا 20 گرم در آب خيسانده، صبح ناشتا با آب و عسل مخلوط و براي چند روز متوالي مي‌نوشند.
18- براي رفع اسهال ساده كودكان شيرخوار مي‌توان مقدار يك قاشق غذاخوري خاكشي پاك كرده را در ظرفي ريخته بر روي آتش ملايم به هم بزنند تا خاكشي بو داده شود و سپس كمي آب و عسل به آن افزوده هر نيم ساعت يك قاشق چاي خوري از آن را به كودك بخورانند.


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

بر روي پشت بخوابيد: يك آكادمي امريكايي در زمينه پوست مدعي است كه نحوه و شكل خاص خوابيدن در شب منجر به پيدايش خطوطي در صورت مي شود كه به آن خطوط خواب مي گويند. چروكهايي كه در سطح پوست ترسيم شده و زمانيكه از خواب بيدارمي شويد از بين نمي رود. خوابيدن بر پهلو چروكهاي روي گونه و چانه را افزايش مي دهد. و خوابيدن بر شكم باعث چروك روي پيشاني مي شود. بنابر اين به منظور كاهش چروك ها بهتر است بر روي پشت بخوابيد.

ماهي بيشتري بخوريد به خصوص ماهي قزل آلا
ماهي ها به خصوص ماهي قزل آلا سرشار از پروتئين است . يكي از مواد اصلي ساختماني براي پوست.همچنين ماهي ها منبعي ضروري و سرشار از اسيد چرب امگا 3 مي باشد . اين اسيد چرب باعث پروردن پوست و جواني و شادابي آن مي گردد. و چروك هاي پوست را كاهش مي دهد.


براي مطالعه چشمان خود را ريز نكنيد! بلكه از عينك مطالعه استفاده كنيد.

حركت هاي تكرار شونده ماهيچه هاي صورت -مثل همين ريز كردن چشم هنگام مطالعه براي بهتر ديدن- باعث خسته كردن ماهيچه ها ي صورت و در نتيجه پيدا شدن شيارهايي در سطح زير پو ست مي گردد. اين شيار ها سرانجام تبديل به چين و چروك مي شود. بنابراين چشمان خود را گشاده نگه داريد. و اگر نياز به عينك مطالعه داريد حتما از آن استفاده  كنيد. و به منظور محافظت پوست دور چشم از آسيب هاي نور خورشيد از عينك آفتابي استفاده كنيد.

از اسيدهاي آلفا- هيدروكسي بر روي پوست استفاده كنيد.
اين اسيدهاي طبيعي سلولهاي پوستي مرده سطحي را مي زدايد و باعث كاهش خطوط و چروك هاي سطحي پوست صورت مي شود به خصوص چروكها و خطوط دور چشم. شواهد جديد نشان ميدهد كه استفاده از اين ماده با غلظت بالا توليد كلاژن را تحريك مي كند.

صورت خود را بيش از اندازه نشوييد.
طبق نظر متخصصان پوست دانشگاه پزشكي مريلند شستشوي صورت، پوست را از سدهاي طبيعي مثل چربي ها و مرطوب كننده هايي كه مانع چروك پوست مي شود پاك مي كند. بنابراين مرتب صورت خود را نشوييد چون اين سد هاي طبيعي از بين مي رود . اگر چنانچه صابون مورد استفاده شما داراي محافظ هاي پوستي و مرطوب كننده نباشد بهتر است به جاي استفاده از صابون از پاك كننده هاي مخصوص صورت استفاده كنيد.

ويتامين سي موضعي را امتحان كنيد.

تحقيقات نشان مي دهد كه ويتامين سي به توليد كلاژن كمك موثري مي كند و از آسيب هاي ناشي از اشعه هاي ماورائ بنفش(UVA,UVB) ممانعت مي كند. همچنين باعث اصلاح مشكلات رنگيزه اي پوست و بهبود ورم پوستي مي گردد. اما مهم اين است كه كدام نوع ويتامين سي استفاده شود. طبق مطالعات اسيد آسكوربيك ال(l-ascorbic) براي رفع چروك هاي صورت بسيار موثر است.

به جاي قهوه از كاكائو استفاده كنيد.
مطالعات ثبت شده در مجله تغذيه سال 2006 ثابت مي كند كه كاكائو شامل مقدار زيادي از دو نوع فلاونول رژيمي با نام هاي كاتچين و اپي كاتچين-دو نوع آنتي اكسيدان- مي باشد كه پوست را از آسيب هاي نوري محافظت مي كند . و خون رساني به سلول هاي پوست را بهبود مي بخشد . همچنين آبررساني به پوست راتحت تاثير قرار مي دهد و باعث مي شود كه پوست لطيف تر و نرم تربه نظر  آيد.

سويا بخوريد.
تحقيقات نشان مي دهد كه مصرف سويا باعث التيام آسيب هاي پوستي ناشي از نور خورشيد مي شود. يك مطالعه ثبت شده در مجله تغذيه اروپايي گزارش مي دهد كه سوياي تركيبي (كه مخلوطي از ويتامين ها، پروتئين ها و عصاره چاي سفيد ، دانه انگور و گوجه فرنگي را دارد) ساختمان پوست را بهبود مي بخشد و بعد از 6 ماه پوست محكم مي شود .

مراقبت هاي پوستي خوب و صحيح را پيروي كنيد.
اگر شما واقعا مي خواهيد كه پوستتان جوان به نظر آيد بهتر است موارد زير را نيز رعايت كنيد.
ازنور خورشيد اجتناب كنيد.
كرم ضد آفتاب استفاده كنيد.
سيگار نكشيد.
از مرطوب كننده ها استفاده كنيد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

چه غذاهايي حافظه را تقويت مي كنند؟

تغذيه مناسب نقش مهمي در بهبود عملكرد مغز و سيستم عصبي و همچنين بهبود حافظه دارد. بسياري از ما خصوصا دانش آموزان و دانشجويان و همه افرادي كه به نحوي با امر يادگيري در گيرند، هميشه اين سوال را در ذهن دارند و كنجكاوند كه بدانند چه چيزي بايد بخورند تا حافظه شان تقويت شود. اين مقاله در سه قسمت ارائه مي شود و سعي مي كند تا تحقيقاتي را كه در اين زمينه انجام شده است به زباني ساده براي شما توضيح دهد.

قسمت اول: چهار پايه حافظه

۱) ويتامين B12: اين ويتامين براي نگه داري سلول هاي عصبي ضروري است. رفتار و حافظه افراد با ويتامين B12 بهبود مي يابد. در موارد كمبود اين ويتامين سطح ادراك، آگاهي و حافظه هم كم مي شود.

۲) اسيد فوليك: تحقيقات ثابت كرده است كه در صورت كاهش اسيد فوليك، مشكلاتي مانند كاهش سطح يادگيري و ادراك، اشكال در يادآوري اطلاعات و اشكال در تمركز حواس به وجود مي آيد.

۳) ويتامين E: اين ويتامين بافت مغز را از آسيب حفظ مي كند. همچنين روند پيشرفت بيماري آلزايمر را در افراد مستعد كم مي كند. اثر آنتي اكسيداني اين ويتامين، تشكيل پلاك هاي آميلوئيدي را كه سبب التهاب انتهاهاي اعصاب مي شود، متوقف مي كند.

۴) كولين: اين ماده به طور طبيعي در غذاهاي چرب وجود دارد و حافظه را تقويت مي كند. كولين به طور مستقيم روي پيام هاي عصبي موثر است و قدرت ساخت و آزادسازي “استيل كولين” را افزايش مي دهد. استيل كولين يك ناقل عصبي است كه در كنترل عضلات و قدرت حافظه نقش دارد. تحقيقات نشان داده است كه اگر در دوران بارداري به رژيم غذايي مادر كولين اضافه شود، قدرت حافظه جنين در حال رشد را در آينده افزايش مي دهد.

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

انگور:

ناسازگاریها:

هیچوقت انگور را بعنوان دسر بعد از غذا نخورید.

انگور با غذاهائی که دارای گوشت چهارپایان یا ماهی یا چربیهاست، سازگار نیست.

انگور با شیر، روغنهای نباتی مایع، میوه های روغنی، سبزیهای خوردنی، گوجه فرنگی، هندوانه، زیتون و روغن زیتون، سیر خام، لیمو و کاهو  نمی سازد.

سازگاریها:

انگور با نان برشته، موز ، بلوط پخته یا خام ، سیب درختی، برنج سفید پخته، پرتغال، سیب زمینی تنوری، خربزه ، هلو ، گلابی، توت فرنگی و پیاز  سازگار است.

دسرها یا غذاهای سازگار با انگور:

- انگور با آب پرتغال

- انگور با انجیر و آب پرتغال و انار

- انگور با خرمالوی خیلی خوب رسیده

- انگور با عسل، خامه تازه یا آب پرتغال

- انگور با نان و پنیر تازه غذای کاملی است و سازگار است

 سازگاری غذاها با یگدیگر یکی از اصول اساسی معالجه با غذاست.

بقیه در ادامه مطلب:


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

 

درخت انگور که درخت مو نیز نامیده می‌شود درختچه‌ای است بالا رونده که از دیوار و درختان مجاور بالا می‌رود. ساقه آن گره‌دار و دارای برگهای متناوب است. برگهای انگور دارای پنج لوب دندانه‌دار و به رنگ سبز تیره می‌باشد. گلهای آن کوچک ، مجتمع و به صورت خوشه ظاهر می‌شود. میوه درخت انگور ، گوشت‌دار و شیرین و برگهای مختلف است. 


تصویر


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

دارچين، پوست گروهي از درختان مي باشد. دارچين امروزه در هر فروشگاهي يافت مي شود. اين ماده اكثرا به عنوان چاشني و براي مزه داركردن غذاها به كار مي رود.

دارچين اولين بار در سريلانكا يافت شد و بعد از آن، تمام دنيا اين چاشني را شناختند و براي طعم بهتر غذاها استفاده كردند.

دارچين و تغذيه

آيا شما مي دانيد يك قاشق چاي خوري دارچين، حاوي 28 گرم كلسيم، 1 گرم آهن و بيشتر از 1 گرم فيبر و مقدار زيادي ويتامين هاي C و K و منگنز است.

همچنين مقدار 2/1 گرم كربوهيدرات دارد.

فوايد دارچين

دارچين جزو آن دسته از داروهايي است كه در قديم استفاده مي شد. اين داروي قديمي براي اختلالات گوارشي از قبيل سوء هاضمه، نفخ معده، دردهاي معده و اسهال به كار مي رفت.

امروزه مشخص شده كه دارچين، غير از درمان اختلالات گوارشي، براي آرامش و جلوگيري از عصبانيت و رفتارهاي ناخوشايند و همينطور براي استشمام بهتر به كار مي رود. همچنين براي جلوگيري از فساد غذا و فساد ميكروبي استفاده مي شود.

يكي ديگر از فوايد دارچين كه نياز به توجه بيشتر دارد، اثر اين چاشني بر قند و كلسترول خون مي باشد.

اثر دارچين در بهبودي بيماري ديابت نوع 2 و همينطور عدم تحمل انسولين :

تحقيقات حاكي از آن است كه افرادي كه روزانه 2/1 قاشق چاي خوري دارچين استفاده مي كنند، قند خونشان كنترل مي شود، عدم تحمل به انسولين در آنها بهبود مي يابد، از اضافه وزن مصون مي مانند و همينطور احتمال پيدايش بيماري قلبي در اين افراد پايين مي آيد.

متخصصان به اين نتيجه رسيده اند كه دارچين همانگونه كه بيماري ديابت را كنترل مي كند، به همان اندازه بر روي كلسترول خوب و LDL (كلسترول بد) اثر مي گذارد.

خطرات استفاده زياد دارچين

افرادي كه آلرژي دارند، نبايد از مصرف دارچين در غذاهاي خود پرهيز كنند، زيرا دارچين موجب تشديد آلرژي نمي شود. اما اين نكته را فراموش نكنيد كه اگر شما بسيار زياد از دارچين استفاده كنيد، بايد اثرات بد آن را بپذيريد.

اثرات مضر مصرف زياد دارچين عبارت است از: التهاب يا ورم كردن پوست، زخم ها و ترك هاي گوشه دهان و همينطور سوزش معده.

دارچين از لخته شدن خون جلوگيري مي كند، اما زيادي آن در خون باعث بروز مشكلات خوني و گردش خون مي شود، به خصوص اگر با داروهايي كه موجب رقيق شدن خون مي شود(مانند آسپيرين) مصرف شود، مشكلات را دو برابر مي كند.

شما خواننده محترم مي توانيد دارچين را در چاي يا قهوه خود بريزيد يا روي ماست بپاشيد و يا با پنير نوش جان كنيد و به طور كلي مي توان صدها ماده غذايي را با دارچين طعم دار كرد،مثل حليم ، شله زرد ، خورش قيمه و... .

این همه نعمت برای سلامتی ماست.چگونه شاکر باشیم؟

 

نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

ضد شوره و بر طرف كننده خارش پوست سر : آب ليمو براي پوست سر بسيار مفيد است و شوره سر را كاهش ميدهد. عصاره حاصل از آبگيري يك ليموي تازه را حدود 10 دقيقه برروي پوست سر مالش دهيدو سپس آن را با آب به طور كامل بشوئيد. همچنين آب ليمو ميتواند به عنوان يك تقويت كننده مو وضد خارش، به صورت ماساژ برروي پوست سر استفاده شود.
ضد سرماخوردگي : آب ليمو يك ضد ويروس عالي ميباشد و همچنين مصرف آن براي سرماخوردگي شديد بسيار مفيد است. بدين منظور يك عدد ليمو را با مقداري نمك ميل كنيد. در صورت تمايل ميتوان عصاره گرفته شده را در آب رقيق كرد و سپس مصرف نمود.

يك حالت دهنده خوب براي موها : بعلاوه شستشوي موي چرب با استفاده از آب ليمو باعث كاهش چربي آن ميشود. به اين صورت كه عصاره حاصل از ابگيري دو عددليمو در يك ليتر آب مورد استفاده قرار دهيد و موهايتان را با اين محلول بشوييد. اين روش باعث درخشان و شاداب شدن انواع موها ميشود. همچنين مصرف آن باعث ميشود موهاي طلايي رنگ روشنتر شوند.

نرم كننده مناسب براي پوست آرنج : براي نرم كردن پوست زبر ناحيه آرنج، آرنجتان را حدود 10 دقيقه برروي يك برش ليمو ترش فشار دهيد.

تقويت كننده حافظه : ليمو تقويت كننده حافظه است. چند قطره از اسانس ليمو را روي يك دستمال ريخته و از طريق بيني استنشاق كنيد. همچنين ميتوان اين كار را در مواقعي انجام داد كه ميخواهيد چيزي رابه ياد بياوريد. مغز شما با استنشاق اسانس ليمو نيروي تازه اي بدست خواهد اورد
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|گياه نعناع
نعناعي كه به عنوان سبزي خوردن مصرف مي كنيم با نعناعي كه به صورت خودرو در كوه مي رويد متفاوت است. البته از نظر شكل ظاهري تقريباً شبيه هم هستند و از نظر بو، طعم و مزه تقريباً نزديك به هم هستند ولي از نظر موارد درماني آنچه كه در كوه مي رويد غني تر و مؤثر تر است.

البته خوردن نعناعي كه پرورش داده مي شود و به عنوان سبزي خوردن مورد استفاده قرار مي گيرد با غذاي روزانه مخصوصاً غذاي ظهر توصيه مي شود.

در مواردي كه ناراحتيهاي معده وجود دارد اين نعناع تازه و تميز نه تنها معده را ناراحت نمي كند بلكه درمان كننده ي ناراحتي معده هم مي باشد.

اصولاً اگر ما همراه غذا از سبزيهاي تازه به خصوص سبزيهايي كه رويش آنها به صورت خودرو مي باشد استفاده كنيم قطعاً نتايج خوبي خواهيم داشت.

نعناع كوهي يا نعناع فِري از نظر كاربرد و خواص از نعناع معمولي كه به صورت كشت استفاده مي شود بسيار عالي تر، قوي تر و مؤثرتر است. اين داروي گياهي براي موارد سيستمهاي عصبي مثل بيخوابي، كم خوابي و ناراحتيهاي شبانه يك داروي موثر است. ضد اضطراب، ضد هيستري و همچنين مقوي معده است و همچنين برطرف كننده ناراحتيهاي معده و روده به صورت اعم از گازهاي روده و معده و چه ترش كردن و آرغ زدن مي باشد.

همچنين اين گياه داروي خوبي براي سكسكه است و با خوردن يك مقدار خشك اين دارو سكسكه مي تواند مهار و كنترل شود.

اين گياه در دامنه ها و در ارتفاعات متوسط رويش دارد. بو و عطر بسيار نافذي دارد و در كرمهايي كه براي پوست ساخته مي شود مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين گياه، گلهاي ريز و آبي رنگي دارد و قسمتهاي مورد استفاده اين گياه، گل، برگ و ساقه آن است.
==========================================================
دنباله گياهان دارويي --==--==-- بر روي ادامه مطلب كليك كنيد

 

مواد خوراكيها كه ما براى خود انتخاب كرده ايم در ظاهر نيرو بخش و مقوى هستند اما از نظر ويتامين
ها و املاح معدنى و عوامل غذايى نسبت به گياهان پرورش نيافته و بيابانى بسيار فقير و ناتوان مى
باشند. از سيصد و پنجاه هزار نوع گياه خوراكى فقط ششصد نوع آن كشت مى شود و در حقيقت پايه و
اساس تغذيه ى انسان پانصد مرتبه ضعيف تر شده و سير نزولى داشته است . اقوام نيم وحشى با اين كه
بهداشت صحيحى ندارند به مراتب سالم تر از اشخاص متمدن و شهرنشين مى باشند زيرا غذاى آنها
بيشتر از گياهان وحشى بود بيمار پس از بهبودى با جسم و روح سالم قدم به عرصه ى زندگانى مى
گذاشت زيرا با خوردن اين داروهاى طبيعى كمبود خود را جبران مى كرد و انبارهاى بدن را از ذخاير
غذايى پر مى نمود و مدت زيادى تامين داشت.
در سرزمين پهناور ايران بيش از صد هزار گياه خوراكى كه هر يك داراى عناصر متفاوت و بسيارند مى
رويد و هر يكى سرشار از عوامل و تركيبات غذايى است كه سابقا بسيارى از اين ها در مداواى بيماران
بكار مى رفت و بهترين وسيله براى جبران گرسنگيهاى نامرئى بود مثلا بيمارى قند را با ميوه ها و
سبزيهايى معالجه مى كردند كه غذاى لوزالمعده بوده و آنرا تشويق به ترشح انسولين مى نمودند ولى
امروز با رژيم غلطى كه به اين دسته از مبتلايان مى دهند آنها را از خوردن غذاهاى اصلى واداشته و
منحصرا به آنها گوشت مى دهند و در نتيجه خون آنها ترش شده و سبب پيدايش استن در ادرار آنها
شده و بيمارى آنها سخت و بى درمان گرديده و سرانجام به مرگ بيمار خاتمه پيدا مى كند؛ حال آنكه
ما مى دانيم كه بيمارى قند خودبخود كشنده نيست و چنانچه به شخص مبتلا رژيم صحيحى داده شود
هرگز به عوارض خطرناك و كشنده ى اين مرض دچار نخواهد شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم فروردین 1386ساعت 4:28  توسط yazdan    
  براي ديدن  گياهان دارويي بروي ادامه مطلب كليك كنيد
:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|

استفاده طولاني مدت بعضي از رايج ترين داروها كه براي رفع مشكلات اسيد معده تجويز مي شوند ، استخوان ها را تضعيف مي كند.
به گزارش بي بي سي ، محققان افزايش قابل ملاحظه اي را در احتمال شكستگي لگن در ميان بيماران انگليسي كه بيش از يك سال بازدارنده پمپ پروتوني مصرف كرده بودند ، مشاهده كردند.
ميليون ها نفر در انگلستان داروهايي مانند امپرازول را و غالبا به طوردائم مصرف مي كنند.
به گزارش بي بي سي برخي تحقيقات نشان داده اند كه دريافت اين داروها با توانايي بدن براي جذب كلسيم كه به حفظ استحكام استخواني كمك مي كند ، تداخل مي نمايد.
محققان مي گويند پزشكان بايد به هنگام تجويز اين داروها كمترين دز موثر موثر را در نظر بگيرند. همچنين بايد اطمينان يابند بيماران سالمند مكمل هاي كلسيم را دريافت مي كنند.
از سال 2004 امپرازول به صورت يك داروي بدون نسخه البته در يك دز كمتر از ميزاني كه معمولا تجويز مي شود و با هشدار مصرف كوتاه مدت در انگلستان عرضه مي شود.
بااين وجود برخي محققان معتقدند در نظر گرفتن اين مطالعه جهت تاييد اثر داروي معده در تضعيف استخوانها و افزايش خطر شكستگي كافي نيست.

يزدان
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|


شاخه اي از يك درخت ليمو
ضد شوره و بر طرف كننده خارش پوست سر : آب ليمو براي پوست سر بسيار مفيد است و شوره سر را كاهش ميدهد. عصاره حاصل از آبگيري يك ليموي تازه را حدود 10 دقيقه برروي پوست سر مالش دهيدو سپس آن را با آب به طور كامل بشوئيد. همچنين آب ليمو ميتواند به عنوان يك تقويت كننده مو وضد خارش، به صورت ماساژ برروي پوست سر استفاده شود.
ضد سرماخوردگي : آب ليمو يك ضد ويروس عالي ميباشد و همچنين مصرف آن براي سرماخوردگي شديد بسيار مفيد است. بدين منظور يك عدد ليمو را با مقداري نمك ميل كنيد. در صورت تمايل ميتوان عصاره گرفته شده را در آب رقيق كرد و سپس مصرف نمود.

يك حالت دهنده خوب براي موها : بعلاوه شستشوي موي چرب با استفاده از آب ليمو باعث كاهش چربي آن ميشود. به اين صورت كه عصاره حاصل از ابگيري دو عددليمو در يك ليتر آب مورد استفاده قرار دهيد و موهايتان را با اين محلول بشوييد. اين روش باعث درخشان و شاداب شدن انواع موها ميشود. همچنين مصرف آن باعث ميشود موهاي طلايي رنگ روشنتر شوند.

نرم كننده مناسب براي پوست آرنج : براي نرم كردن پوست زبر ناحيه آرنج، آرنجتان را حدود 10 دقيقه برروي يك برش ليمو ترش فشار دهيد.

تقويت كننده حافظه : ليمو تقويت كننده حافظه است. چند قطره از اسانس ليمو را روي يك دستمال ريخته و از طريق بيني استنشاق كنيد. همچنين ميتوان اين كار را در مواقعي انجام داد كه ميخواهيد چيزي رابه ياد بياوريد. مغز شما با استنشاق اسانس ليمو نيروي تازه اي بدست خواهد

يزدان
نوشته شده در ساعت توسط یزدان|